czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuskie posłanki dla lubuskich kobiet

Lubuskie posłanki dla lubuskich kobiet

W poniedziałek, 27 listopada, trzy przedstawicielki lubuskich posłanek spotkały się na wspólnej konferencji prasowej. Omówiły na niej ważne sprawy dla Lubuszanek, m.in. tych, które będą chciały startować w wyborach samorządowych.

W październikowych wyborach parlamentarnych z województwa lubuskiego do Sejmu zostało powołanych aż pięć kobiet. Wśród nich są Elżbieta Anna Polak, Anita Kucharska-Dziedzic oraz Katarzyna Osos, które zaprosiły na poniedziałkową konferencję prasową. Obecne myślami były natomiast Maja Nowak oraz Krystyna Sibińska, które również wchodzą w skład tego paktu lubuskich posłanek.

Pierwszą omówioną kwestią przez obecne posłanki z województwa lubuskiego była promocja kobiet. Chodzi tutaj o wsparcie dla Lubuszanek, które będą chciały startować w zbliżających się wyborach samorządowych. Więcej na ten temat powiedziała Anita Kucharska-Dziedzic:

– Jako lubuskie posłanki wszędzie tam, gdzie kobiety w wyborach samorządowych będą chciały startować, będą chciały reprezentować jeszcze opozycję, a za chwilę koalicję rządzącą, będziemy je lojalnie wspierać, dlatego, że bardzo nam zależy na tym, żeby pokazać, że nie tylko lubuskie parlamentarne, sejmowe, ale także lubuskie samorządowe opiera się na silnych, kompetentnych, fantastycznych kobietach, które mogą coś zrobić dla swoich małych społeczności – tłumaczyła posłanka.

W tej kwestii wypowiedziała się również Katarzyna Osos, która opowiedziała m.in. o badaniach poświęconych małej liczbie kobiet w polityce:

Przede wszystkim to są ich własne decyzje, czyli brak wiary w to, że można wygrać, takie obawy, że nie połączymy życia rodzinnego z życiem zawodowym – wyjaśniała posłanka. – My będziemy od tego, żeby te kobiet namawiać, pokazywać, że można pokazywać, że się da. Drugi element, który również wpływa na to, że kobiet cały czas brakuje w tym świecie polityki, były decyzje władz. Widać, że w ostatnich latach to się zmieniło – kontynuowała. – Także myślę, że również w tych wyborach samorządowych będziemy nad tym pracować, żeby podobne zasady obowiązywały.

Posłanka podkreślała, że nie chodzi im o to, aby teraz u władzy były same kobiety, lecz o wzajemną pomoc i współpracę. Ważne, aby posłanki i posłowie uzupełniali się. Mowa było o tym, że dla społeczeństwa najkorzystniej byłoby, gdyby miejsca w Sejmie podzieliły się na pół – 230 posłanek i 230 posłów.

Przedstawicielki dotychczasowej opozycji podkreślały ważną rolę kobiet w społeczeństwie oraz to, że na wyniki wyborów również wpłynęły właśnie kobiety, szczególnie te z młodszego pokolenia, które w końcu uwierzyły i pokazały swoją siłę. Lubuskie posłanki mówiły także o tym, że będą wykorzystywać swoje pozycje, aby wspierać i wdrażać projekty mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa kobiet oraz równości płci.

Elżbieta Anna Polak zapewnia, że posłanki nie będą siedzieć w Sejmie i cieszyć się ze swojej wygranej. Wręcz przeciwnie mają zamiar działać i wspierać swoje koleżanki z województwa lubuskiego w wyborach samorządowych, aby podobnie jak one, pojawiły się jako „jedynki” na listach wyborczych. Była marszałkini województwa zapowiedziała, że posłanki dotrą wszędzie, gdzie będzie trzeba, nie boją się pracy w terenie.

Będziemy też prowadzić szkolenia, takie spotkania w naszych biurach poselskich, ale też w terenie – mówiła podczas konferencji posłanka. – My kobiety, co w sercu, to na dłoni. Mówimy prosto, dobrze się komunikujemy. Mogą Lubuszanki na nas liczyć we wszystkich kwestiach. Nasze biura są otwarte i będziemy służyły pomocą.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
7.4 ° C
7.4 °
7.4 °
64 %
3.5kmh
4 %
czw.
10 °
pt.
13 °
sob.
11 °
niedz.
13 °
pon.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE