niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościMiędzyrzeczJezioro Głębokie wysycha. Dlaczego? Są wyniki badań

Jezioro Głębokie wysycha. Dlaczego? Są wyniki badań

Znane są już wyniki badań, które na zlecenie gminy Międzyrzecz przeprowadziła grupa ekspertów. Wszystko dlatego, że od kilku lat poziom wody w jeziorze Głębokie znacznie spada, co niepokoi mieszkańców.

Naukowcy badali stan wody wody przez kilka miesięcy. Istniała obawa, że wysychanie jeziora związane jest ze studniami głębinowymi, które znajdują się na środku akwenu. Jednak ta hipoteza się nie potwierdziła. Dlaczego więc wody jest coraz mniej? Na usta aż ciśnie się słynna odpowiedź: „taki mamy klimat” i… jak się okazuje właśnie to jest głównym problemem. Zmiany klimatu coraz bardziej dają nam się we znaki i wysychanie m.in. jezior stało się już problemem globalnym.

Co teraz? Naukowcy przedstawili cztery propozycje rozwiązań. Są one jednak czasochłonne i wymagają wielu przygotowań, nie możemy więc liczyć na to, że z dnia na dzień wody zacznie przybywać. Pierwszy wariant mający na celu ratowanie akwenu opiera się na dostosowaniu kąpieliska do linii brzegowej, czyli wyburzeniu istniejących pomostów i zastąpienie ich pływającymi oraz wyrównanie dna. Kolejne warianty sprowadzają się do uzupełniania wody w jeziorze – bezpośrednio rurą lub poprzez otaczające go mokradła. Jeden wariant mówi też o pompowaniu wody z pokładów z trzeciorzędu.

Teraz czas na dokładne przeanalizowanie wszystkich dostępnych opcji i wybranie najlepszej z nich.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA MIĘDZYRZECZ

Międzyrzecz
zachmurzenie duże
18 ° C
18 °
17 °
74 %
6.3kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
11 °
wt.
10 °
śr.
11 °
czw.
10 °

NAJPOPULARNIEJSZE