niedziela, 3 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościMiędzyrzeczW tym kościele na razie się nie pomodlisz. Zbliża się remont

W tym kościele na razie się nie pomodlisz. Zbliża się remont

Rozpoczynają się prace przygotowawcze związane z remontem kościoła we Wsi Święty Wojeciehc. Mimo, że same prace mają ruszyć dopiero na początku przyszłego tygodnia to widać już, że w świątyni coś się zaczyna dziać. Jak się okazue, do środka wpuszczono… gaz!

Pieniądze na remont zabytkowego kościoła we wsi Święty Wojciech

Parę tygodni temu gmina Międzyrzecz otrzymała 1 mln 78 tys. zł na przeprowadzenie remontu w kościele znajdującym się we wsi Święty Wojciech. To zabytkowy obiekt wybudowany w 1768 roku i znajdujący się w samym centrum wsi.

Świątynia jest niewielka i wzniesiona została na planie prostokąta. Od północy dostawiono wieżę o kwadratowej podstawie, zwieńczoną hełmem z latarnią. Na jej wyposażeniu znajduje się też niezwykle cenny, zabytkowy dzwon pochodzący z 1660 r.

Już wkrótce obiekt zostanie wyremontowany. Dokumentacja projektowa prac została przygotowana, a przeprowadzenie robót zaplanowano na przyszły rok. Chociaż pierwsze prace zaczynają się właśnie teraz!

Kościół został zamknięty. Do środka wpuszczono gaz

Parę dni temu świątynia została ogrodzona taśmą i wyłączona z użytku wiernych. Wszystko przez zabieg fumigacji. Do środka wpuszczono gaz (fosforan PH3), by zabić szkodniki żerujące na drewnianych belkach. Cały kościół owinięto też folią, by uniemożliwić wydostawanie się gazu na zewnątrz.

Koszt prac to ponad 64 tys. 500 zł, z czego 50 tys. zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA MIĘDZYRZECZ

Międzyrzecz
słabe opady śniegu
-2.4 ° C
-2.4 °
-2.4 °
94 %
4.3kmh
100 %
niedz.
-1 °
pon.
-1 °
wt.
-0 °
śr.
1 °
czw.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE