poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomości"Nasza Lubuska" ujawnia tajne dochody elit lubuskiego PiS

„Nasza Lubuska” ujawnia tajne dochody elit lubuskiego PiS

Raport, który dzisiaj zaprezentowała redakcja „Nasza Lubuska” we współpracy z Lubuskim Centrum Informacji, jest porażający. Rodzinna sieć powiązań lubuskich działaczy Prawa i Sprawiedliwości sięga niezwykle głęboko. W tle mamy załatwianie lukratywnych posad dla dzieci polityków, niejasne powiązania koleżeńskie, które łączy jedno… legitymacja partyjna.

W Biuletynie Informacji Publicznej (…) próżno szukać tam oświadczeń majątkowych wicewojewodów lubuskich, dyrektora Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, kuratora oświaty, doradców i pełnomocników wojewody – czytamy w raporcie gazety.

Dzięki raportowi poznajemy sieć powiązań pokazujących, że w województwie lubuskim rządzą „pisowskie klany rodzinne”. Mowa tutaj o Rafalskich, Dajczakach, Surmaczach i Rawach.

* Rafalscy. Europosłanka PiS z Gorzowa Wlkp. Elżbieta Rafalska, była Minister Pracy i Polityki Społecznej w pisowskim rządzie. Syn – Tomasz Rafalski, zasiada w klubie radnych PiS w Radzie Miasta Gorzowa Wlkp. Do niedawna był on m.in. doradcą wojewody lubuskiego (PiS) ds. sportu i kontaktów z NGO.  Obecnie pełni funkcję wicedyrektora rządowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddziału terenowego w Gorzowie. Kolejna spółka, w której rządzi PiS, to Kostrzyńsko – Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Tu – jak czytamy na stronie strefy – na stanowisku Marketing Managera zasiada drugi syn europosłanki Paweł Rafalski. Na czele strefy stoi Krzysztof Kielec, były radny PiS Rady Miasta Gorzowa Wlkp., po objęciu funkcji prezesa, mandat radnej przypadł żonie radnego województwa z PiS Marka Surmacza, Marii Surmacz.

* Dajczakowie. Władysław Dajczak – były radny sejmiku, potem senator, później podjął próbę dostania się do Sejmu, potem znów był sejmik i kolejny raz miejsce na liście do Sejmu. W 2015 został powołany na stanowisko wojewody lubuskiego. W 2019 r. nie udało się w wyborach do Parlamentu Europejskiego, za to w końcu udało się do Sejmu. Uzyskał mandat posła IX kadencji i zakończył urzędowanie na funkcji wojewody. 10 stycznia 2020 r. premier ponownie powierzył mu stanowisko wojewody lubuskiego. Żona wojewody Zofia Dajczak jest radną PiS województwa lubuskiego, ich córka Anna Dajczak – Maludy, prowadziła firmę Chemia Profesjonalna w Strzelcach Krajeńskich, status firmy – zawieszona. Obecnie pracuje w rządowej Polskiej Spółce Gazownictwa Oddziale w Gorzowie Wlkp. Wojewoda lubuski koordynuje służby mundurowe, w tym policję. Mąż córki Władysława Dajczaka to rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim podinspektor Marcin Maludy.

* Surmaczowie. Marek Surmacz, obecnie radny PiS sejmiku województwa lubuskiego. Były funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej i Policji, poseł na Sejm V kadencji, w latach 2006–2007 sekretarz stanu w MSWiA, były doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ds. bezpieczeństwa, komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy (2015–2018), zastępca głównego inspektora ochrony środowiska (2018–2021), zastępca prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (od 2021).  Maria Surmacz, żona Marka Surmacza zasiada w Klubie Radnych Prawo i Sprawiedliwość w gorzowskiej radzie miasta. Wcześniej w Radzie Miasta Gorzowa Wlkp. zasiadała też Milena Wilińska-Surmacz, córka Marii i Marka. Córka brata Marka Surmacza to Agnieszka Surmacz, była wiceprezydent Gorzowa Wlkp., obecnie wiceprezes Centrum Sportowo Rehabilitacyjnego Słowianka, odpowiedzialna za budowę hali widowiskowo – sportowej.

* Rawowie. Mirosław Rawa (PiS) w 1998 r. był wiceprezydentem Gorzowa Wlkp., w 2001 r. wicewojewodą lubuskim, w latach 2010–2014 przewodniczącym Rady Miasta Gorzowa Wlkp. W 2016 r. został dyrektorem Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gorzowie, zastąpił na tym stanowisku Jana Kosa, który kierował zakładem 22 lata. W 2022 roku Andrzej Jedut został dyrektorem elektrociepłowni. Jak czytamy w Dzienniku Wschodnim w artykule z sierpnia 2021 r. Andrzej Jedut był wyjątkowo hojnym darczyńcą na rzecz PiS. Fundacja Wolności zrobiła zestawienie posiłkując się oficjalnymi danymi z Krajowego Biura Wyborczego. Jak podała, Jedut przelał 10 tys. zł na fundusz wyborczy PiS. W 2022 r. Mirosław Rawa objął stanowisko zastępcy dyrektora elektrociepłowni i pracuje tam do dziś, ale już nie w roli dyrektora ani zastępcy. Obecnie Dyrektorem Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gorzowie jest Wojciech Dobrak. Żona Mirosława Rawy, Ewa Rawa jest lubuskim kuratorem oświaty. Mirosław Rawa pełni również funkcje członka rad programowych w TVP Gorzów Wlkp. i Radio Zachód. Córka małżeństwa Rawów, Karolina Rawa prowadzi działalność gospodarczą w dużym lokalu w samym centrum Gorzowa Wlkp. przy ulicy Obotryckiej. Portal wlubuskie.pl próbował dowiedzieć się w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp. na jakich warunkach lokal użytkuje córka Państwa Rawów, lecz portal nie otrzymał odpowiedzi w tej sprawie. W programie Autorozmowni na antenie Telewizji Gorzów, Karolina Rawa tak opisywała lokalizację swojego biznesu: – Na pewno mój lokal jest lokalem miejskim, który wynajmuję od miasta. Ma on dosyć przyzwoitą cenę jak na taki metraż. To jest też takie wsparcie – mówiła.

Listę wszystkich działaczy PiS wraz z dochodami znajdziecie TUTAJ.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
12.4 ° C
13.4 °
12.4 °
60 %
2.4kmh
76 %
pon.
11 °
wt.
11 °
śr.
9 °
czw.
10 °
pt.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE