poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościNiepodległa w Europie

Niepodległa w Europie [Felieton]

Narodowe Święto Niepodległości z roku na rok wydaje mi się coraz piękniejsze. Obserwuje organizowane pikniki, koncerty, uroczystości patriotyczne, a także wpisy w mediach społecznościowych. Polacy nadal potrafią być radośni, mimo że czasy nie napawają optymizmem.

Pytanie tylko, czy to święto jest dla wszystkich? Polska powinna łączyć nie tylko środowiska patriotyczne idące pod biało-czerwoną flagą, ale też takie, które po prostu chcą świętować inaczej, nie składając kwiatów pod pomnikiem czy modląc się w kościele za Ojczyznę. Dzisiaj niestety nie ma przestrzeni na wspólne świętowanie.

Nadal mamy społeczne podziały i umówmy się, nigdy nie będziemy narodem, który myśli tak samo. Tylko czy to właśnie nie jest piękne. Różnimy się od siebie i potrafimy się pięknie różnić. Czy naprawdę flaga Unii Europejskiej, czy tęczowa flaga kogokolwiek wyklucza? Czy jest to powód, aby zarzucić drugiej osobie, że nie jest patriotą?

Ważne, abyśmy w kluczowych sytuacjach wiedzieli co jest polską racją stanu. Dzisiaj w czasie wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego musimy mieć sojuszników. Jest nią Unia Europejska, której jesteśmy członkiem, piszę to specjalnie, bo mam wrażenie, że niektórzy o tym zapomnieli.

Dzisiaj kłócimy się o podział środków europejskich dla ZIT, ale sytuacja wygląda tak, że może ich w ogóle nie być. Tak samo, jak do dzisiaj nie otrzymaliśmy środków z Krajowego Planu Odbudowy. Spośród 27 krajów Unii Europejskiej, jesteśmy w ogonie 7 krajów, które jeszcze nie otrzymały tego potężnego wsparcia nazywanego drugim „Planem Marshalla”.

Problem w tym, że nic nie zapowiada wypłacenia Polsce tych pieniędzy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości postawił sobie najwyraźniej za punkt honoru skłócenie nas ze Zjednoczoną Europą i obarczeniem za całość opozycję. Tak samo jak prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki obarcza winą marszałek Elżbietę Annę Polak o to, że sam podniósł podatki od nieruchomości. Bezczelność i wyrachowanie to najwyraźniej znak firmowy nie tylko PiS, ale też jego koalicjantów w Zielonej Górze.

Właśnie dzisiaj w Narodowe Święto Niepodległości powinniśmy zrozumieć, że takie dni powinny łączyć. Niech każdy świętuje jak chce. W kościele, przed pomnikiem, z winem w dłoni lub pieczoną gęsiną, a jeżeli ktoś wywiesi tęczową flagę i zje tureckiego kebaba to też ma do tego prawo. Pamiętajmy jednak, że są sprawy do załatwienia. Sprawy Polski, sprawy Unii Europejskiej. Nasze sprawy.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama? e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE