sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościNowa prognoza wyborcza. Wiemy jak będzie wyglądał lubuski sejmik.

Nowa prognoza wyborcza. Wiemy jak będzie wyglądał lubuski sejmik.

Gazeta Wyborcza opublikowała nowe prognozy wyborcze przygotowane przez serwis lokalnapolityka.pl. Pokazuje tendencje z poprzednich prognoz, gdzie traci Prawo i Sprawiedliwość i jest już o krok, aby spaść na trzecie miejsce kosztem Polski 2050.

Jak czytamy w GW: „Prognoza powstała na podstawie badań i zgromadzonych danych o wyborach samorządowych, aktualnych prognoz parlamentarnych oraz korekt wynikających ze specyfiki regionalnej.” Badanie jest niezwykle dokładne, poza procentami i podziałem mandatów pokazuje nam ilość zgromadzonych głosów przez konkretne komitety z podziałem na okręgi wyborcze.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Koalicja Obywatelska – 29,4% – 12 mandatów
Prawo i Sprawiedliwość – 22.2% – 8 mandatów
Polska 2050 – 17.4% – 5 mandatów
Lewica – 10,0% – 2 mandaty
Bezpartyjni Samorządowcy – 8,9% – 2 mandaty
Polskie Stronnictwo Ludowe – 7.7% – 1 mandat
Konfederacja – 4,0% – 0 mandatów

Mamy w Polsce województwa bardziej sprzyjające PiS i bardziej sprzyjające „opozycji demokratycznej”. Lubuskie jest zdecydowanie po tej drugiej stronie do tego stopnia, że dziś scenariusz, w którym zostaje odbite przez PiS trudno sobie wyobrazić. Według prognozy ważnym graczem w woj. lubuskim zostałaby Polska 2050. Partia ta uzyskałaby wystarczającą liczbę mandatów, aby zastąpić radnych Nowej Lewicy, PSL oraz Bezpartyjnych Samorządowców w roli koalicjanta KO i móc współrządzić w województwie. PiS utraciłoby przynajmniej jednego swojego przedstawiciela. Na starcie w wyborach samorządowych straciłoby również PSL – Koalicja Polska, która według naszej prognozy, może stracić nawet trzy miejsca w Sejmiku – ocenia Łukasz Pawłowski, szef Instytutu Badań Samorządowych, serwisu LokalnaPolityka.pl oraz Ogólnopolskiej Grupy Badawczej dla Gazety Wyborczej.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
słabe opady deszczu
5.4 ° C
6.2 °
5.4 °
95 %
4.4kmh
100 %
pt.
5 °
sob.
6 °
niedz.
8 °
pon.
8 °
wt.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE