niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościNowa Sól15. Solanin Film Festiwal już jest rekordowy - rusza już dzisiaj

15. Solanin Film Festiwal już jest rekordowy – rusza już dzisiaj

Jeden z najciekawszych festiwali filmowych w Polsce rusza już dzisiaj w Nowej Soli. W trakcie festiwalu prezentowane będą filmy fabularne, dokumentalne, reportaże i animacje. Festiwal zainauguruje pokaz filmu „Chleb i sól” w reżyserii Damiana Kocura.

Na pewno cieszę się, że ten rekord zgłoszeń padł, bo to jest rekord całej historii Solanina – 346 filmów zgłoszonych do konkursu. To jest też konsekwencja tego, że rozpoczęliśmy nabór już w roku ubiegłym. Myślę, że to też się przełożyło na ten efekt frekwencyjny, ale wiadomo, też nasz staż. To jest tylko kino polskie, tworzone przez naszych rodaków. Jest tego ogrom, jak się okazuje, tego kina niezależnego, amatorskiego… Było około 60 filmów, spośród których wybraliśmy 6 – mówił Konrad Paszkowski, dyrektor festiwalu w rozmowie z Lubuskim Centrum Informacji.

Poza doskonałymi filmami Solanin przyzwyczaił nas do spotkań z ze znanymi ludźmi kina. Nie inaczej będzie w tym roku, a główną gwiazdą festiwalu będzie Andrzej Seweryn. – Każdy gość jest najlepszy, ja bym tego nie warunkował. Natomiast jeśli mówię o mocnym Solaninie to Andrzej Seweryn to zdecydowanie topowa postać dla polskiego kina, ale też dla polskiej kultury – dodał Paszkowski.

Z odtwórcą ról w filmach „Uwikłanie”, „Niebezpieczni dżentelmeni”, „Ostatnia rodzina” czy serialach „Rojst” i „Królowa” widzowie będą mogli spotkać się dwukrotnie – w dniu wręczenia nagrody Mocnego Solanina oraz w sobotę, 25 sierpnia 2023 r. w Nowosolskim Domu Kultury.

Mocnym punktem imprezy będzie zapewne również spotkanie z red. Wojciechem Bojanowskim z TVN. To spotkanie również 25 sierpnia o godz. 18.45. Ponadto na Solaninie zaprezentowane zostaną filmy z polsko-czesko-niemieckiego Neisse Film Festival oraz festiwalu 3Kino Praha, a przedpremierowo – produkcje „Poprzednie życie” i „Teściowie 2”.

Patronat nad wydarzeniem objęła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Cały program wydarzenia znajdziecie TUTAJ.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie umiarkowane
24.9 ° C
25 °
23.9 °
41 %
4.1kmh
66 %
niedz.
25 °
pon.
24 °
wt.
26 °
śr.
21 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE