czwartek, 23 marca, 2023
Strona głównaWiadomościNowa SólMiasto ratuje kasztanowce

Miasto ratuje kasztanowce

Szrotówek kasztanowcowiaczek jest najgroźniejszym szkodnikiem kasztanowca. Urząd Miasta rozpoczął akcję ochrony drzew przed niszczącym działaniem szkodnika.

Od wieków uznaje się, że w cieniu kasztanowca można znaleźć szczęście. Drzewo to jest również charakterystycznym symbolem polskiej jesieni. Magistrat chce ratować miejskie kasztanowce. Skuteczne działania muszą mieć charakter masowy, aby owady nie przemieszczały się z jednego drzewa na drugie.

W Nowa Sól 400 kasztanowców zostało objętych akcją zabiegów ochronnych, mających na celu zwalczanie groźnego szkodnik. Szrotówka kasztanowcowiaczka jest niewielkim motylem, który swój rozwój wiąże przede wszystkim z kasztanowcem, powodując że liście drzew przebarwiają się, usychają i opadają już latem.

Pnie kasztanowców owijane są folią posmarowaną kleistą i niewysychającą substancją, która zachowuje swoje właściwości lepiące przez cały sezon (o ile nie zostanie w całości pokryta odłowionymi owadami, bądź nie zostanie w inny sposób zanieczyszczona). Do folii przyklejają się owady, które wiosną wędrują z ziemi do koron drzew. Aby lepiej zwabić szkodnika, do opaski doczepia się feromony samicy szrotówka. – informuje Urząd Miasta

Ochrona kasztanowców jest niezwykle istotna ze względu na rolę tych drzew w ekosystemie. Nasiona kasztanowców (kasztany) stanowią pożywienie dla saren, danieli, dzików i wiewiórek. Konar drzewa i jego gałęzie mogą być miejscem schronienia dla ptaków i innych zwierząt. Człowiek stosuje nasiona kasztanowca przede wszystkim w medycynie.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie duże
12.2 ° C
12.8 °
12.2 °
81 %
3.1kmh
100 %
czw.
14 °
pt.
16 °
sob.
11 °
niedz.
12 °
pon.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE