piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaWiadomościNowa SólPrawie 20 mln zł za ścieżkę rowerową.

Prawie 20 mln zł za ścieżkę rowerową.

Rekordowo drogo wyjdzie koszt wybudowania ścieżki rowerowej z Otynia do Zatonia. Ceny porównywalne są z kosztami takiej drogi w dużym mieście, a pamiętajmy, że mówimy o trasie blisko 12 km. Powiat Nowosolski otworzył oferty, a partnerzy dorzucą pieniądze.

Olbrzymia inflacja, brak materiałów, a przede wszystkim niepewna sytuacja wywołana wojną w Ukrainie skłaniałaby raczej do oszczędności i rezygnacji z kosztownych inwestycji. Jednak członkowie Lubuskiego Trójmiasta uznali, że dołożą pieniądze.

W listopadzie 2021 roku powiat nowosolski pozyskał 11,7 mln zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Włodarze gmin: Nowa Sól, Zielona Góra, Otyń i właśnie powiatu wspólnie zdecydowali, że dołożą 1,3 mln zł w odpowiednim przeliczeniu na ilość mieszkańców i wybudują 12 km odcinek ze Otynia do Zatonia. Tego typu plany były już wcześniej, gdzie próbowano złamać regulaminy konkursowe i pozyskać środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Jednak po otwarciu kopert przetargowych okazało się, że najniższą cenę za wybudowanie tego odcinka zaproponowała firma STRABAG Infrastruktura Południa sp. z o.o. Dokładna kwota to 19 749 559,24 zł, a więc blisko 7 mln więcej niż zaplanowano.

Pod koniec kwietnia doszło jednak do spotkania i tam włodarze uznali, że dołożą pieniądze do rozstrzygnięcia przetargu. – Jednak razem powalczymy o budowę ścieżki Nowa Sól – Otyń – Zatonie. Owocne spotkanie w Zielonej Górze w gronie naszych ścieżkowych Partnerów (Nasz Powiat, Nasze Miasto, Miasto Zielona Góra i Gmina Otyń). Wspólnie podjęliśmy decyzję, że każdy z Partnerów zwróci się do swoich Rad o zwiększenie finansowania tej inwestycji z samorządowych budżetów. – napisał na swoim profilu prezydent Jacek Milewski.

Ile będą musiały ostatecznie dołożyć gminy?

– Zielona Góra – 5,5 mln zł,

– Nowa Sól – 3 mln zł,

– Gmina Otyń – 1,5 mln zł,

– Powiat Nowosolski – 1 mln zł.

Czy stać je na taki wydatek? Niedawno prezydent Janusz Kubicki przerażony inflacją wyrokował, że wpłynie to na budżet miasta. Opłaty śmieciowe, bilety MZK, czynsze mieszkaniowe, a nawet wstępy na basen – wszystko podrożeje. Czy w związku z tym jest to dobry moment na dokładanie 7 mln zł do tej inwestycji? Zwiększenie wkładu własnego dla powiatu i Nowej Soli komentuje również radny powiatowy Mariusz Stokłosa.

– Wiem ze wielu mieszkańców czeka na nowe ścieżki rowerowe. Ale czy za wszelką cenę? Kwota po przetargu wzrosła aż o 7 milionów zł. 7 milionów, które w swoich budżetach muszą znaleźć samorządy uczestniczące w projekcie. Pamiętajmy, że sytuacja inflacyjna drastyczny wzrost cen prądu gazu i tak zmusi samorządy do zaciskania pasa. Wiec rodzi się pytanie o priorytety i czy w tym momencie nas na to stać? – powiedział w rozmowie z nami

O komentarz poprosiliśmy również radnego wojewódzkiego Grzegorza Potęgę, który sam jest wielkim miłośnikiem rowerów i wielokrotnie wspierał różne oddolne akcje z nimi związane. Samorządowiec uważa jednak, że cała inwestycja ma podwójne dno.

– Koszt całego odcinka to prawie 2 mln zł za 1 km. Dziś widzimy dokładnie ile płacimy za polityczne zabawy w przejmowanie Sejmiku przez Kubickiego i Milewskiego. Bo przypomnę, że to ścieżka, a raczej brak tej inwestycji miał m.in. „przykrywać” i uzasadniać „kałużowanie”, czyli zerwanie koalicji przez niektórych radnych. A przecież w obrębie powiatu nowosolskiego możliwa była rozbudowa ścieżki ze środków z UE, ale nie potrafiono/nie chciano złożyć właściwego dokumentu, który skutecznie rozszerzałby projekt „Kolej na rower”. Teraz dorzucając kolejne 7 mln zł, czyli łącznie dopłacając 11 mln zł wszyscy widzimy ile płacimy za te gierki. Łatwość, z jaką znajdowana jest kasa na tę inwestycję wskazuje na przewartościowanie otaczającego nas świata. Turystyka rowerowa jest traktowana w sposób priorytetowy i nadrzędny w stosunku do innych wydatków, których mamy przecież bez liku. Gdzie tu sens i logika w kontekście choćby pandemii, wojny w Ukrainie czy sytuacji makroekonomicznej, która dotyka nas wszystkich. – mówi w rozmowie z nami


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie duże
22.3 ° C
25 °
21.9 °
57 %
4.6kmh
100 %
pt.
24 °
sob.
25 °
niedz.
26 °
pon.
25 °
wt.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE