piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościNowa SólSyreny w rocznicę katastrofy - nie w Nowej Soli

Syreny w rocznicę katastrofy – nie w Nowej Soli

Lubuski Urząd Wojewódzki z wojewodą Władysławem Dajczakiem na czele za pośrednictwem portalu społecznościowego poinformował, że 10 kwietnia w 12 rocznicę katastrofy smoleńskiej odbędzie się głośna próba syren alarmowych. Mieszkańcy nie pozostawiają na pomyśle suchej nitki – „To głupi pomysł”.

Jak tłumaczy Lubuski Urząd Wojewódzki – Włączenie syren odbędzie się na podstawie § 10 ust. 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 r. poz. 96) w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia rocznicy.

Całość ma być przeprowadzona o godzinie 8.41, czyli w momencie katastrofy lotniczej, w której zginęła polska delegacja państwowa wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim i małżonką.

W związku z obecną sytuacją w Ukrainie i przebywaniem na terenie Naszego Miasta kilkuset naszych ukraińskich Przyjaciół, którzy uciekli przed wojną i którym syreny kojarzą się jednoznacznie z przeżytą traumą podjąłem decyzję o niewłączeniu syren alarmowych. W tym roku, pamięć o tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku, wyrazimy w inny sposób. – informuje na swoim profilu Prezydent Nowej Soli Jacek Milewski

Decyzję w komentarz pod postem popierają mieszkańcy miasta. Sprzeciwów włączeniu syren nie brakuje. Pomysł krytykuje również Dariusz Legutowski, radny Zielonej Góry – Wycofajcie się z tej akcji. Mamy w Polsce uchodźców z Ukrainy. Tymi syrenami ich wystraszycie.

Brakuje mi słów, żeby to nazwać. To aż niewiarygodne, żeby można było wpaść na coś tak głupiego. Oceńcie to sami. (…) Jak wytłumaczyć przeraźliwe wycie syren uchodźcom, że nie jest to ostrzeżenie przed bombardowaniem, przed którym uciekali z Ukrainy i jak wytłumaczyć to Polakom, od 45 dni żyjącym w wojennym stresie? Czy komuś rozum odebrało? – pisze Senator Wadim Tyszkiewicz

Pomysłu uruchomienia syren nie poparł również prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. – Istnieje wiele metod uhonorowania ofiar katastrofy smoleńskiej. W Gorzowie zostaną upamiętnione – jak co roku – przez złożenie kwiatów na grobach Anny i Bartosza Borowskich – powiedział prezydent Wójcicki – Nie chcemy wywoływać paniki wśród uchodźców, dla których taki sygnał to zagrożenie życia – dodał prezydent.

– W Gorzowie mamy kilka tysięcy kobiet i dzieci, które uciekły przed wojną i bombardowaniami. W Ukrainie dźwięk syren alarmowych to sygnał, żeby uciekać do schronów. Może jeszcze zróbcie salwę honorową pod hotelem Mieszko. Trzeba nie mieć serca, lub wyobraźni, żeby w tej sytuacji włączać w całym kraju syreny alarmowe. Opamiętajcie się proszę i wycofajcie się z tej akcji. – napisał na swoim profilu radny miasta Gorzowa Wlkp. Robert Surowiec.

Miasto Zielona Góra uznało, że próba syren się odbędzie. – W związku ze zbliżającą się 12 rocznicą Katastrofy Smoleńskiej informujemy o uruchomieniu na 1 minutę syren alarmowych na terenie województwa lubuskiego w dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41. . Polecenie uruchomienia syren wydał Wojewoda Lubuski na podstawie polecenia Sekretarza Stanu w MSWiA – Pawła Szefernakera. – czytamy na oficjalnym profilu miasta.

Nie mamy żadnych informacji na temat decyzji prezydenta Janusza Kubickiego. Jego poranny wpis dotyczy rymowanek i zbliżających się świąt.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie duże
9 ° C
10.5 °
8.9 °
66 %
4.8kmh
100 %
pt.
10 °
sob.
10 °
niedz.
10 °
pon.
12 °
wt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE