środa, 8 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościNowa SólZnamy zwycięzcę konkursu Fundacji Most the Most

Znamy zwycięzcę konkursu Fundacji Most the Most

XVIII-wieczny Magazyn Solny wygrał regionalny etap I Konkursu Nasz Zabytek Fundacji Most the Most w Lubuskiem. Teraz mieszkańcy mogą wybrać funkcję, jaką ma pełnić odrestaurowany zabytek. Na ten cel można uzyskać nawet 1 mln zł.

Na konkurs napłynęło 379 zgłoszeń na 29 zabytkowych obiektów. Ocenę formalną przeszło 19 zabytków. Następnie Fundacja skontaktowała się z właścicielami zabytków, które spełniły formalne kryteria konkursowe. Chęć współpracy z Fundacją i stosowne dokumenty przekazało ośmiu właścicieli zgłoszonych w konkursie zabytków.

Komisja konkursowa wybrała zwycięzców spośród poniższych zabytków:

  1. Dawny magazyn solny w Nowej Soli,
  2. Park w Zaborze,
  3. Wieża Bismarcka w Żaganiu,
  4. Zamek w Żarach,
  5. Zbór poewangelicki w Letnicy,
  6. Zespół zamkowo-muzealny w Międzyrzeczu,
  7. Wiatrak w Lubięcinie,
  8. Dom pomocy społecznej w Trzebiechowie.

Po ogłoszeniu zwycięzców I Konkursu czas na II Konkurs, czyli wybór funkcji społecznej zwycięskiego zabytku. Teraz lokalne społeczności ponownie zabiorą głos. Podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, Fundacji Most the Most zależy na inicjatywie mieszkańców. Będzie ona przez trzy tygodnie (od 16 maja do 6 czerwca 2022 r.) zbierać pomysły od mieszkańców, w jaki sposób chcą użytkować odnowiony magazyn solny. Pomysł będzie można zgłosić przez elektroniczny formularz na stronie internetowej fundacji lub przez telefon (+48 517 884 088 lub 22 47 55 111).

Aktywiści ze Stowarzyszenia PARK mają już pierwsze pomysły. Podzielili się nimi na swoim profilu – Nasz pomysł na ten obiekt jest prosty – otwarta przestrzeń do szeroko pojętych działań z zakresu kultury – koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, warsztaty, animacje, etc. Niedługo ten fantastyczny obiekt będzie tętnił kulturalnym życiem! – napisali.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
bezchmurnie
-3.4 ° C
-1.7 °
-5.5 °
79 %
2.1kmh
3 %
śr.
2 °
czw.
4 °
pt.
3 °
sob.
6 °
niedz.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE