czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPlanowane powiększenie i wzbogacenie kolekcji roślin Ogrodu Botanicznego

Planowane powiększenie i wzbogacenie kolekcji roślin Ogrodu Botanicznego

Zielonogórski Ogród Botaniczny, symbol przyrodniczego bogactwa i ochrony różnorodności biologicznej, stoi przed ambitnymi planami rozwoju. Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta radni zapoznali się z koncepcją powiększenia tego wyjątkowego miejsca.

Już od 15 lat istnienia Ogród Botaniczny z dumą odnotowuje systematyczne wzbogacanie swojej kolekcji. Obecnie gromadzi imponującą liczbę 1500 gatunków drzew i krzewów. Ogromna liczba roślin z całego świata zapełnia kilka działów tematycznych.

Planowana ekspansja zakłada poszerzenie ogrodu o część lasu komunalnego i gospodarczego, co zwiększy jego powierzchnię z obecnych trzech hektarów do dziewięciu. Ten ambitny projekt czyniłby Zielonogórski Ogród Botaniczny większym nawet od słynnego Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Las zamieniony zostałby w park, gdzie dosadzone zostaną nowe rośliny i drzewa, w tym dęby i buki, aby jeszcze bardziej zróżnicować jego bogatą kolekcję.

Jak podkreślił Piotr Reda, członek rady programowej ogrodu, istnieje realna szansa na pozyskanie funduszy unijnych na realizację tego projektu. Ta potencjalna inwestycja byłaby znaczącym krokiem naprzód, biorąc pod uwagę, że Ogród Botaniczny w naszym mieście corocznie odwiedza nawet 100 tysięcy mieszkańców. To miejsce staje się nie tylko oazą spokoju i piękna, ale również ważnym centrum edukacji ekologicznej i ochrony przyrody.

Profesor Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, podkreśla dodatkową wartość ogrodu, jako miejsca, gdzie chroni się zagrożone wyginięciem gatunki roślin. Jest to zadanie o globalnym znaczeniu, które staje się priorytetem w obliczu dzisiejszej kryzysu ekologicznego.

Nie tylko rozbudowa kolekcji i powiększenie powierzchni ogrodu znajdują się w planach. Radni również zapoznali się z projektem rozbudowy parkingu przy Ogrodzie Botanicznym, co pozwoli na lepszy dostęp dla odwiedzających, zwłaszcza w okresach dużego natężenia ruchu.

Ta inwestycja ma potencjał przyniesienia korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego, dzięki czemu nasze miasto stanie się jeszcze bardziej ekologiczne i zielone.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
2.3 ° C
2.3 °
2.3 °
90 %
2kmh
90 %
czw.
9 °
pt.
7 °
sob.
5 °
niedz.
6 °
pon.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE