piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Ponad 100 etatów i 20 mln zł wydatków więcej u Wojewody

Ponad 100 etatów i 20 mln zł wydatków więcej u Wojewody

– Praca, pokora, umiar – to dewiza, którą powtarza była premier Beata Szydło (PiS). Najwyraźniej jednak Urzędy Wojewódzkie nie wyznają tych zasad, w szczególności jeżeli chodzi o dwie ostatnie. Sprawdziliśmy jak wzrosło zatrudnienie w tej instytucji w naszym regionie.

Pod koniec stycznia „Rzeczpospolita” opublikowała artykuł „Ogromne wzrosty wydatków i zatrudnienia w urzędach kontrolowanych przez PiS. „Łup polityczny”. Okazało się, że wzrost zatrudnienia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim był jednym z największych w Polsce. Postanowiliśmy sprawdzić u źródła jak faktycznie to wygląda.

Wzrost jest znaczny. W grudniu 2015 roku w LUW stan osobowy wynosił 424,03 etatu, z kolei w grudniu 2022 roku mamy już 525,12 etatu. Wzrost o ponad 100 osób nie uwzględnia wojewody i wicewojewodów oraz osób zatrudnionych na zastępstwo za długotrwale nieobecnych pracowników.

Największe zatrudnienie można zauważyć w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców – Wynika to z rozszerzenia zakresu zadań związanych z legalizacją zatrudnienia i pobytu cudzoziemców, zadań związanych z obsługą cudzoziemców i prowadzeniem postępowań o wydanie pozwolenia na pobyt i pracę czy też przejęciem Dyspozytorni Medycznej – podaje w odpowiedzi na nasze pismo Karol Zieleński Dyrektor Biura Wojewody. Część etatów to również przejęcie zadań Urzędu Marszałkowskiego w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Co więcej, poznaliśmy również kwotę przeznaczoną na pensje pracownicze i ta wzrosła blisko o 100%.

– wydatki na wynagrodzenia w 2015 r. wyniosły 20,4 mln zł

– wydatki na wynagrodzenia w 2022 r. wyniosły 40,7 mln zł

Jak informuje Urząd Wojewódzki mniej więcej połowę wzrostu to nowe zadania nałożone na Wojewodę, a druga połowa to łączna kwota podwyżek oraz waloryzacji wynagrodzeń.

Politycy opozycji uważają jednak, że to nie zwiększone zadania są powodem wzrostu zatrudnienia, ale partyjny skok na stanowiska w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Niestety przykład idzie z góry, rząd Mateusza Morawieckiego ma największy sztab ministrów i wiceministrów, ze wszystkich dotychczasowych rządów III RP. Do tego jeszcze są pełnomocnicy, a czasem te same osoby pełnią funkcję w różnych ministerstwach – mówi w rozmowie z nami posłanka Krystyna SibińskaJednak pierwszym krokiem było zniszczenie służby cywilnej i zlikwidowanie wymagań oraz konkursów. Dzisiaj PiS traktuje instytucje, które zajmuje jako przechowalnie dla partyjnych działaczy – dodaje

Krystyna Sibińska zauważa jednak, że oczywiście jeżeli pojawiają się nowe zadania to może należy zweryfikować istniejące już etaty i poprzesuwać pracowników niekoniecznie dokładając obowiązków. Tworzyć etaty należy w miejscach, które tego rzeczywiście wymagają. Wzrost o 100 etatów uważa za co najmniej wątpliwy. Podobnego zdania jest również były wojewoda lubuski, a dzisiaj członek zarządu województwa Marcin Jabłoński

PiS, a Władysław Dajczak w szczególności, zaczął swoje rządy od zawłaszczania stanowisk na masową skalę. Po kilku latach zajmują już całe budynki! Nie da się tego uzasadnić, ani usprawiedliwić w żaden racjonalny sposób. Ot, kolejny ich program „Synekura Plus” – dodał samorządowiec.

Dodatkowo ustaliliśmy, że w 2022 roku Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak miał zatrudnionych pięciu doradców. Ci otrzymali wynagrodzenie ponad ćwierć miliona złotych. Byli to:

  • Henryk Bokun (były radny powiatowy z Choszczna, PiS)
  • Marek Budniak (radny Miasta Zielona Góra z PiS)
  • Kazimierz Łatwiński (radny wojewódzki z PiS)
  • Grzegorz Maćkowiak (sekretarz wojewódzki PiS)
  • Krzysztof Grzesiowski

Przypomnijmy, że w lutym tego roku Wojewoda już raz odmówił nam podania kwot, jakie zarabiają u niego doradcy i pełnomocnicy.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
pochmurnie
12.1 ° C
12.1 °
12.1 °
94 %
1.7kmh
15 %
pt.
27 °
sob.
21 °
niedz.
23 °
pon.
23 °
wt.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE