czwartek, 20 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPropozycje zmian w statucie Dzielnicy Nowe Miasto. Rozpoczęły się konsultacje społeczne

Propozycje zmian w statucie Dzielnicy Nowe Miasto. Rozpoczęły się konsultacje społeczne

Wraz z rozwojem Miasta Zielona Góra oraz Dzielnicy Nowe Miasto zaproponowano nowe rozwiązania na terenach sołectw dołączonych do miasta. O tym, czy wejdą w one w życie, zadecydują mieszkańcy, którzy są zachęcani do udziału w konsultacjach społecznych. Na wyrażanie opinii miasto czeka od 15 do 21 lutego.

Miasto Zielona Góra zaprasza mieszkańców do aktywnego udziału w procesie konsultacji społecznych dotyczących proponowanych zmian w statucie Dzielnicy Nowe Miasto. W odpowiedzi na potrzeby społeczności oraz w celu doskonalenia funkcjonowania dzielnicy, proponowane są modyfikacje w kilku kluczowych zapisach statutu.

Pierwszym z proponowanych usprawnień jest zmiana brzmienia § 1 ust. 2, która precyzuje obszar terytorialny Dzielnicy, określając go na 21,7 tys. hektarów oraz zaznaczając granice na mapie stanowiącej załącznik do statutu.

Kolejna istotna zmiana dotyczy § 12, który reguluje kadencję Rady Dzielnicy. Zgodnie z nowym brzmieniem, kadencja ta trwać będzie 5 lat, czyli tak samo, jak kadencja Rady Miasta. Zmiana § 33 obejmuje procedury głosowania, w tym tworzenie obwodów głosowania, które mają być zgodne z obowiązującym Kodeksem Wyborczym oraz mogą obejmować kilka okręgów wyborczych.

Następnie, § 78 ust. 3 ma być zmieniony w taki sposób, aby obwieszczenia publiczne były dostępne poprzez ich publikację w Biuletynie Informacji Publicznej, wywieszenie w siedzibie dzielnicowej komisji wyborczej oraz na tablicach ogłoszeń w sołectwach.

Zaproponowano także zmianę w § 91, dotyczącym zadań i kompetencji Dzielnicy, które mają być realizowane przez Radę Dzielnicy oraz Zarząd Dzielnicy. Kolejne propozycje modyfikacji dotyczą § 100 ust. 1, precyzującego obowiązki Przewodniczącego Rady, oraz § 149 ust. 1 pkt 6, rozszerzającego zakres działań w obszarze edukacji i kultury, w tym bibliotek. Dodatkowo, w związku z wcześniejszymi zmianami granic Miasta, proponowana jest zmiana załącznika do uchwały obrazującego aktualny obszar Dzielnicy Nowe Miasto.

Mieszkańcy Miasta zachęcani są do aktywnego udziału w konsultacjach poprzez wypełnienie ankiety dostępnej na stronie internetowej zielonagora.konsultacjejst.pl w terminie od 15 do 21 lutego, a także przez przesłanie wypełnionej ankiety na adres mailowy dzielnica@um.zielona-gora.pl (w tym samym terminie). Opinie zielonogórzan są kluczowe dla kształtowania przyszłości Dzielnicy Nowe Miasto, dlatego warto wziąć udział w tym procesie i wyrazić swoje zdanie.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.4 ° C
14.5 °
13.4 °
98 %
2.3kmh
82 %
śr.
13 °
czw.
24 °
pt.
30 °
sob.
22 °
niedz.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE