niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościRanking Gmin Województwa Lubuskiego. Kto wygrał?

Ranking Gmin Województwa Lubuskiego. Kto wygrał?

Znamy wyniki drugiej edycji Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego, organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Urzędem Statystycznym w Zielonej Górze.

Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych – czytamy na oficjalnej stronie FRDLMiejsce w rankingu to wynik 16 syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią te gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe – zaznaczają organizatorzy.

Fot: Paweł Wańczko/Lubuskie.pl

Pierwsze miejsce w głównej kategorii w województwie zajęła Łęknica, która wyprzedziła Kłodawę i Świdnicę. Jeżeli chodzi o gminy miejskie to tutaj również wygrała Łęknica. Wśród gmin miejsko-wiejskich tryumfował Zbąszynek, a najlepszą gminą wiejską wybrano Kłodawę. Warto zaznaczyć, że w rankingu nie biorą udziału Zielona Góra i Gorzów Wlkp. Podczas gali rozdania nagród obecna była marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz wicewojewoda lubuski Wojciech Perczak.

Z pewnością to miłe zaskoczenie, bo nie pracujemy na co dzień dla rankingów. Łęknica to teren przygraniczny i ciekawy do zamieszkania. Postawiliśmy na kapitał ludzki i powoli to widać. Dzięki dobrej współpracy z inwestorami w przyszłym roku rusza budowa 150 mieszkań. Nieustannie inwestujemy w turystykę i to z pewnością ma wpływ na nasze miejsce – mówi w rozmowie z nami Piotr Kuliniak, burmistrz Łęknicy – Od 8 lat prowadzimy łęknicki program ochrony powietrza, w którym dofinansowujemy mieszkańcom Łęknicy wymianę źródeł ciepła – dodaje Kuliniak.

Przygraniczna gmina stawia również na zdrowie i komunikację – Dopłacamy do usług rehabilitacyjnych zakładowi, który świadczy usługi w naszej gminie, opłacamy usługi pielęgniarskie, ginekologiczne, a ostatnio utworzyliśmy wspólnie z gminami powiatu żarskiego dodatkowe połączenia autobusowe, co znacznie poprawiło komunikację publiczną – wymienia burmistrz.

fot. Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Opublikowane przez nas wyniki świadczą o tym, że nasz Ranking „żyje”, wiele gmin zmieniło swoje miejsca w stosunku do roku ubiegłego. 97 procent samorządów zmieniła miejsce w rankingu, 37 gmin awansowało w rankingu zajmując wyższe lokaty, 41 gmin zmieniło miejsca na niższe w rankingu, a dwie pozostały na tych samych – mówi Iwona Szablewska, dyrektor lubuskiego biura FRDL.

Laureaci Rankingu Gmin Województwa Lubuskiego 2022

LIDERZY WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

 1. Łęknica
 2. Kłodawa
 3. Świdnica

LIDERZY GMIN MIEJSKICH

 1. Łęknica
 2. Kostrzyn nad Odrą
 3. Nowa Sól

LIDERZY GMIN MIEJSKO-WIEJSKICH

 1. Zbąszynek
 2. Słubice
 3. Międzyrzecz

LIDERZY GMIN WIEJSKICH

 1. Kłodawa
 2. Świdnica
 3. Bobrowice

LIDERZY POWIATOWI

 1. Lider powiatu gorzowskiego Kłodawa
 2. Lider powiatu krośnieńskiego Bobrowice
 3. Lider powiatu międzyrzeckiego Międzyrzecz
 4. Lider powiatu nowosolskiego Gmina Miejska Nowa Sól
 5. Lider powiatu słubickiego Słubice
 6. Lider powiatu strzelecko-drezdeneckiego Dobiegniew
 7. Lider powiatu sulęcińskiego Sulęcin
 8. Lider powiatu świebodzińskiego Zbąszynek
 9. Lider powiatu zielonogórskiego Świdnica
 10. Lider powiatu żagańskiego Gmina Miejska Żagań
 11. Lider powiatu żarskiego Łęknica
 12. Lider powiatu wschowskiego Sława

Wyróżnienie
Dobiegniew Lider Zmiany największy wzrost w rankingu gmin rok do roku (z 68 miejsca w 2021 na 25 miejsce w 2022- wzrost o 43 pozycje)

Cały ranking dostępny jest TUTAJ.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE