piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieCzy można jeszcze uratować Zamek Piastowski? Urząd składa kolejne wnioski

Czy można jeszcze uratować Zamek Piastowski? Urząd składa kolejne wnioski

Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim nie poddaje się w wysiłkach związanych z ratowaniem Zamku Piastowskiego. Samorząd stara się o kolejne dofinansowanie.

Na początku listopada pisaliśmy o tym, że Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim wnioskował o większe dofinansowanie – wcześniej udało się pozyskać 15 mln zł, ale była to za niska kwota na wykonanie zaplanowanych prac. Zamiast jednak otrzymać wsparcie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zerwało umowę. To oznaczało, że nawet wspomniane 15 mln zł dofinansowania przepadło.

Zaczęły pojawiać się obawy czy Zamek Piastowski przetrwa. W końcu niedawno, bo na początku roku zawaliła się jedna ze ścian zabytku, a stan techniczny pozostałych murów pozostawia wiele do życzenia. Czas nie gra na korzyść krośnieńskiego samorządu, ale ten się nie poddaje i stara się znaleźć kolejne źródło finansowania remontu.

– Podjęliśmy kolejne działania, które mają na celu uratowanie Zamku Piastowskiego – mówi Anna Januszkiewicz, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego. – Złożyliśmy dwa wnioski o dofinansowanie w ramach konkursu „Ochrona zabytków” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie są to może wnioski marzeń, ponieważ staramy się o środki na uchronienie skrzydła zachodniego przed upadkiem oraz zabezpieczenie skrzydła południowego i ewentualnie jego zadaszenie.

A. Januszkiewicz podkreśla, że Zamek Piastowski jest w złym stanie i trzeba go ratować. – Jeśli nie możemy odbudować od razu zabytku, to musimy zabezpieczyć substancję, która chyli się ku upadkowi – mówi naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego. – Z nadzieją patrzymy na kolejne rozdania funduszy unijnych. Ponadto rząd uruchomił Program Odbudowy Zabytków, w którym możemy starać się na dofinansowanie w wysokości 3,5 mln zł. Będziemy składać kolejne wnioski, aby znaleźć pieniądze na poszczególne prace, które pozwolą uratować Zamek Piastowski.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
17.1 ° C
17.7 °
17.1 °
66 %
1.8kmh
87 %
pt.
31 °
sob.
23 °
niedz.
22 °
pon.
22 °
wt.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE