piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieTo koniec Zamku Piastowskiego? Ministerstwo "cofnęło" dofinansowanie

To koniec Zamku Piastowskiego? Ministerstwo „cofnęło” dofinansowanie

To może być koniec Zamku Piastowskiego. Gmina Krosno Odrzańskie wnioskowała o większe dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednak umowa została całkowicie zerwana.

Gmina Krosno Odrzańskie od dawna stara się o remont Zamku Piastowskiego. Należy przypomnieć, że UM w Krośnie Odrzańskim w 2021 roku uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15 mln zł na projekt „Piastowskie dziedzictwo św. J. Śląskiej”, który obejmuje nie tylko remont Zamku Piastowskiego, ale również m.in. prac renowacyjnych kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej. Od początku było jednak oczywiste, że takie pieniądze nie wystarczą na zrealizowanie zadań – ceny znacząco poszły w górę i pierwotny kosztorys, na podstawie którego wykonywany był projekt, był już mocno nieaktualny.

40 mln zł to kwota, która dotyczy jedynie prac na Zamku Piastowskim – dokładniej odbudowy dwóch skrzydeł. Aby mieć jakiekolwiek szansę na realizację projektu, krośnieński samorząd postanowił poszukać innych środków zewnętrznych, aby wykonać choć część zadań. Udało się zdobyć pieniądze na remonty w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej wraz z dostosowaniem wieży kościoła dla turystów. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 zarządzanego przez Urząd Marszałkowski.

Choć udało się „uszczuplić” projekt „Piastowskie dziedzictwo św. J. Śląskiej”, to wciąż gmina Krosno Odrzańskie nie była w stanie udźwignąć remontów Zamku Piastowskiego z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Staraliśmy się pozyskać środki na remont Zamku Piastowskiego z programu inwestycji strategicznych Polski Ład. Bez powodzenia. Nie wiemy, jakie były kryteria oceny i dlaczego nasze wnioski przepadły. W tym wypadku nikt nie uzasadnia decyzji, tylko przyznaje dofinansowanie wg uznania – opowiada Anna Januszkiewicz, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego w UM Krosno Odrzańskie.

Gmina zwróciła się więc o pomoc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Krośnieński samorząd chciał ograniczenia zakresu prac w Zamku Piastowskim celem odbudowy go w stanie tzw. „deweloperskim”. UM Krosno Odrzańskie starał się też o większe dofinansowanie. Nic z tego. Nie dość, że Ministerstwo nie przychyliło się do decyzji samorządu, to jeszcze rozwiązało umowę na dofinansowanie w wysokości 15 mln zł.

– Po odbytych konsultacjach, wysłaliśmy do Ministerstwa pismo z prośbą o wyrażenie zgody na wprowadzenie zmian, a także o wydłużenie nam czasu na realizację projektu z grudnia 2023 r. na grudzień 2024 r. W odpowiedzi na nasz wniosek, Minister Piotr Gliński poinformował nas o rozwiązaniu umowy o dofinansowanie z uwagi na brak możliwości wprowadzenia zmian w projekcie oraz wydłużenia terminu jego realizacji – opowiada A. Januszkiewicz.

– Tak zakończyło się 5 lat starań o uratowanie jednego z najstarszych średniowiecznych zamków w Polsce. Z perspektywy Warszawy najwidoczniej nie widać zawalających się murów, nie czuć klimatu tego historycznego miejsca oraz nie widać determinacji w staraniach o jego ratunek – dodaje Januszkiewicz.

Pełny opis zdarzeń można znaleźć na profilu A. Januszkiewicz na Facebooku. Decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego może doprowadzić do tego, że Zamek Piastowski wkrótce runie. A ściana po zachodniej stronie już mocno się chwieje…


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
17.1 ° C
17.7 °
17.1 °
66 %
1.8kmh
87 %
pt.
31 °
sob.
23 °
niedz.
22 °
pon.
22 °
wt.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE