niedziela, 3 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskiePrawie 40 mln zł na remonty Zamku Piastowskiego!

Prawie 40 mln zł na remonty Zamku Piastowskiego!

Choć Urząd Miasta w Krośnie Odrzańskim, po wieloletnich staraniach, pozyskał dofinansowanie na remont Zamku Piastowskiego. Pieniędzy wciąż brakuje…

Pod koniec kwietnia pisaliśmy o tym, że zbliża się czas rozstrzygnięcia przetargu i wyłonienia wykonawcy, który wykona remont Zamku Piastowskiego. Przetarg się zakończył, ale wykonawcy nie ma, bo koszty związane z tą inwestycją są potężne.

UM w Krośnie Odrzańskim w zeszłym roku uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 15 mln zł na projekt „Piastowskie dziedzictwo św. J. Śląskiej”, który obejmuje nie tylko remont Zamku Piastowskiego, ale również m.in. prac renowacyjnych kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej. Od początku było jednak oczywiste, że takie pieniądze nie wystarczą na zrealizowanie zadań – ceny znacząco poszły w górę i pierwotny kosztorys, na podstawie którego wykonywany był projekt, był już mocno nieaktualny.

Pierwszy przetarg pokazał, że na wykonanie prac potrzeba… 40 mln zł. Nawet po tym, jak okrojono projekt i ponowiono zapytanie przetargowe. Po otwarciu ofert najtańsza oferta wynosiła… 38 mln zł! To koszt nie remontu całego Zamku Piastowskiego, a tylko odbudowy skrzydła północnego oraz zachodniego wraz z ogrodami.

– W dobie kryzysu finansowego w samorządach musimy każdą złotówkę oglądać kilka razy. Ponadto jesteśmy w trakcie realizacji kilku inwestycji, jak przebudowa placu przy ulicy Poznańskiej i „szachownicy” czy budowa remizy strażackiej w Osiecznicy – mówi burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula. – Nawet bez tego nie bylibyśmy w stanie wyłożyć około 20 mln zł z miejskiej kasy na remonty Zamku Piastowskiego.

Pracownicy UM w Krośnie Odrzańskim negocjują z Ministerstwem Kultury o możliwości zwiększenia dofinansowania. Na część inwestycji (remont kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej i udostępnienie wieży kościoła dla turystów) udało się znaleźć alternatywne źródło dofinansowania, ale na naprawy krośnieńskiego zamku wciąż brakuje kilkunastu milionów złotych…


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
słabe opady śniegu
-2.9 ° C
-2.9 °
-3.4 °
94 %
4kmh
100 %
niedz.
-1 °
pon.
-1 °
wt.
-0 °
śr.
2 °
czw.
1 °

NAJPOPULARNIEJSZE