czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty! Na pierwszy ogień… dramat

Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty! Na pierwszy ogień… dramat

We wtorek (23.05) uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpili do egzaminu, który zdecyduje o ich dalszym kierunku kształcenia. Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się od języka polskiego. Co pojawiło się w teście?

Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty 2023

Do egzaminu z języka polskiego przystąpiło prawie pół miliona uczniów z całej Polski. We wtorek zmagali się z językiem polskim, a przed nimi jeszcze matematyka i języki obce. Maraton zakończy się w czwartek (25.05).

Na wyniki trzeba będzie jednak trochę poczekać, bo te mają być znane dopiero 3 lipca. Przypomnijmy: to od nich w największej mierze zależy czy uczeń dostanie się do swojej wymarzonej szkoły czy też nie. Nic więc dziwnego, że młodzieży od rana towarzyszą emocje i stres.

Na początek język polski. Jakie były zadania?

Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części: testu, czyli zadań otwartych i zamkniętych, oraz wypracowania na zadany temat. Na całość młodzież ma 120 minut.

W tym roku wszystko kręciło się wokół… dramatu. W pierwszej części, młodzież musiała odpowiedzieć na 18 pytań, które nawiązywały do fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego oraz fragmentu artykułu Jolanty Marii Berent „Odblokuj swój talent”.

Druga część to wypracowanie na jeden z wybranych tematów:

  1. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
  2. Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

W Internecie dostępne są już arkusze odpowiedzi przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Każdy może sprawdzić swoje odpowiedzi i ocenić jak poszło!


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
14.9 ° C
14.9 °
14.9 °
99 %
0.9kmh
100 %
czw.
20 °
pt.
24 °
sob.
26 °
niedz.
23 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE