niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Są już grzyby! Idąc do lasu pamiętaj o bezpieczeństwie

Są już grzyby! Idąc do lasu pamiętaj o bezpieczeństwie

Ruszył sezon na grzybobranie i w lasach pojawia się coraz więcej osób skuszonych wizją pysznych prawdziwków. Jak co roku lubuscy policjanci apelują o zachowanie ostrożności i stosowanie się do kilku zasad. Wszystko po to, by uniknąć zagubienia się, które często może prowadzić do tragedii.   

W polskich lasach można już znaleźć prawdziwki, podgrzybki, kurki i wiele, wiele innych, a pełne kosze, którymi chwalą się mieszkańcy, świadczą o tym, że grzybów na pewno nie brakuje. Zapach lasu, świeże powietrze i jesienny klimat przyciągają nie tylko pasjonatów gotowania, ale także wszystkich, którzy po prostu lubią spacerować w pięknych okolicznościach przyrody.

Jednak sezon na grzybobranie ma też swoją drugą, nieco ciemniejszą stronę. Jak przyznają policjanci: to dla nich czas wytężonej pracy związanej z zaginięciami.

Największe zagrożenia dotyczą osób starszych, które bardzo często tracą orientacje w terenie lub też słabną. Bardzo często mamy do czynienia z zaginięciem, które szybko nie zgłoszone może skutkować tragedią. Dlatego tak ważne jest respektowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz uruchomienie szybkiego kanału informacyjnego między rodziną zaginionego, a Policją – informuje Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie.

Wychodząc do lasu warto więc odpowiednio się przygotować. W jaki sposób?

  1. Najlepiej nie spacerować samemu, jeśli jednak zależy nam na intymności i spokoju powinniśmy poinformować bliskich lub przyjaciół o miejscu, do którego się wybieramy.
  2. Wychodząc należy zabrać ze sobą telefon komórkowy oraz upewnić się, ze jest on naładowany. W przypadku zgubienia się posłuży on do wezwania pomocy, pomoże odczytać lokalizację oraz za pośrednictwem specjalnej aplikacji przekaże te dane bliskim i służbom ratunkowym.
  3. Spacerując warto zwracać uwagę na charakterystyczne punkty, dzięki którym łatwiej odnajdziemy się w terenie. Mogą to być powalone drzewa, bele drewna, znaki, itp.
  4. W razie akcji poszukiwawczej pomocne będą elementy odblaskowe oraz jasny strój.
  5. Do lasu lepiej wybierać się wczesną porą, za dnia, gdy jest jeszcze jasno. Pamiętajmy, że dni stają się coraz krótsze, a wieczory coraz chłodniejsze.
  6. Warto zawczasu przygotować się na zmianę pogody i zabrać ze sobą dodatkowy sweter, nieprzemakalną kurtkę i odpowiednie obuwie.
  7. Przyda się także plecak z prowiantem, m.in. wodą i coś do jedzenia. Nawet jeśli nie planujemy długiego pobytu mogą nas zaskoczyć różne sytuacje.
  8. W przypadku znalezienia w lesie niewybuchu, niewypału bądź innego przedmiotu z czasów wojny nie należy ich dotykać i niezwłocznie powiadomić policję.
  9. Jeśli zbłądzimy w lesie powinniśmy jak najszybciej powiadomić policję oraz próbować dojść do najbliższej drogi. Wtedy szanse na odnalezienie są większe. Podobnie w przypadku gdy podejrzewamy, że zaginął ktoś bliski – natychmiast powinniśmy skontaktować się z policją.

Dzięki stosowaniu się do tych zasad pobyt w lesie będzie przyjemny i spokojny, a my będziemy mogli się cieszyć pysznymi daniami z naszymi polskimi grzybami w roli głównej!


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie umiarkowane
21.6 ° C
21.6 °
21.6 °
58 %
0.5kmh
62 %
niedz.
22 °
pon.
24 °
wt.
25 °
śr.
29 °
czw.
30 °

NAJPOPULARNIEJSZE