Ruszył sezon na grzybobranie i w lasach pojawia się coraz więcej osób skuszonych wizją pysznych prawdziwków. Jak co roku lubuscy policjanci apelują o zachowanie ostrożności i stosowanie się do kilku zasad. Wszystko po to, by uniknąć zagubienia się, które często może prowadzić do tragedii.
W polskich lasach można już znaleźć prawdziwki, podgrzybki, kurki i wiele, wiele innych, a pełne kosze, którymi chwalą się mieszkańcy, świadczą o tym, że grzybów na pewno nie brakuje. Zapach lasu, świeże powietrze i jesienny klimat przyciągają nie tylko pasjonatów gotowania, ale także wszystkich, którzy po prostu lubią spacerować w pięknych okolicznościach przyrody.
Jednak sezon na grzybobranie ma też swoją drugą, nieco ciemniejszą stronę. Jak przyznają policjanci: to dla nich czas wytężonej pracy związanej z zaginięciami.
– Największe zagrożenia dotyczą osób starszych, które bardzo często tracą orientacje w terenie lub też słabną. Bardzo często mamy do czynienia z zaginięciem, które szybko nie zgłoszone może skutkować tragedią. Dlatego tak ważne jest respektowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz uruchomienie szybkiego kanału informacyjnego między rodziną zaginionego, a Policją – informuje Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie.
Wychodząc do lasu warto więc odpowiednio się przygotować. W jaki sposób?
- Najlepiej nie spacerować samemu, jeśli jednak zależy nam na intymności i spokoju powinniśmy poinformować bliskich lub przyjaciół o miejscu, do którego się wybieramy.
- Wychodząc należy zabrać ze sobą telefon komórkowy oraz upewnić się, ze jest on naładowany. W przypadku zgubienia się posłuży on do wezwania pomocy, pomoże odczytać lokalizację oraz za pośrednictwem specjalnej aplikacji przekaże te dane bliskim i służbom ratunkowym.
- Spacerując warto zwracać uwagę na charakterystyczne punkty, dzięki którym łatwiej odnajdziemy się w terenie. Mogą to być powalone drzewa, bele drewna, znaki, itp.
- W razie akcji poszukiwawczej pomocne będą elementy odblaskowe oraz jasny strój.
- Do lasu lepiej wybierać się wczesną porą, za dnia, gdy jest jeszcze jasno. Pamiętajmy, że dni stają się coraz krótsze, a wieczory coraz chłodniejsze.
- Warto zawczasu przygotować się na zmianę pogody i zabrać ze sobą dodatkowy sweter, nieprzemakalną kurtkę i odpowiednie obuwie.
- Przyda się także plecak z prowiantem, m.in. wodą i coś do jedzenia. Nawet jeśli nie planujemy długiego pobytu mogą nas zaskoczyć różne sytuacje.
- W przypadku znalezienia w lesie niewybuchu, niewypału bądź innego przedmiotu z czasów wojny nie należy ich dotykać i niezwłocznie powiadomić policję.
- Jeśli zbłądzimy w lesie powinniśmy jak najszybciej powiadomić policję oraz próbować dojść do najbliższej drogi. Wtedy szanse na odnalezienie są większe. Podobnie w przypadku gdy podejrzewamy, że zaginął ktoś bliski – natychmiast powinniśmy skontaktować się z policją.
Dzięki stosowaniu się do tych zasad pobyt w lesie będzie przyjemny i spokojny, a my będziemy mogli się cieszyć pysznymi daniami z naszymi polskimi grzybami w roli głównej!
🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)