piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraSamorządy podzieliły 6 mln zł. Kto dostał dotację?

Samorządy podzieliły 6 mln zł. Kto dostał dotację?

Lubuska Rada Samorządowa to ewenement na skalę ogólnopolską. W żadnym innym samorządzie wojewódzkim nie działa ciało doradcze złożone ze wszystkich gmin regionu. Co roku ma do rozdania 6 mln zł. Poprzednie środki poszły na wsparcie szpitali i zarządzania kryzysowego. Na co tym razem wydali pieniądze?

W budżecie województwa lubuskiego na 2023 rok, zaplanowano środki w wysokości 6 mln zł, na pomoc finansową udzielaną w formie dotacji celowych na dofinansowanie własnych zadań inwestycyjnych i zakupów inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego województwa lubuskiego, w ramach tzw. Lubuskiego Funduszu Samorządowego.

Lubuska Rada Samorządowa dzielnie z nami współpracowała. Dziękuję Markowi Cebuli, szefowi rady. Od trzech lat Sejmik Województwa Lubuskiego przyznaje środki Lubuskiej Radzie Samorządowej. Postanowiliśmy ustalić kryteria i wesprzeć gminy w małych marzeniach i małych projektach. Nie są to wielkie pieniądze, ale one nieraz najbardziej cieszą. Widzę zresztą, jakie znakomite pomysły opisaliście w projektach, które do nas wpłynęły – mówiła marszałkini Elżbieta Anna Polak.

Jakie projekty otrzymały dofinansowanie? Mówiąc najbardziej ogólnie – bardzo różne. Są tradycyjne jak remont drogi, budowa placu zabaw czy oświetlenia ulicznego. Wśród dofinansowanych zadań znalazły się również ciekawe perełki takie jak Krośnieńska Winoteka, czyli utworzenie miejsca dostępnego dla mieszkańców i turystów gdzie będzie można zakupić lokalne wino. Kolejne projekty to np. Budowa Centrum Kultury Górali
Bukowińskich czy budowa skateparku lub trasy single track.

Budżet samorządu województwa w ogromnej części bierze się z redystrybucji środków z budżetu centralnego. Wolne środki są niestety coraz mniejsze – mamy do czynienia z centralizacją przepływu pieniędzy, ale staramy się dzielić tymi pieniędzmi z państwem, żeby stymulować rozwój regionalny. Proszę pamiętać, że budżet województwa to kwota 1 mld 100 mln złotych w zaokrągleniu. Budżet państwa to 675 mld. Więc milion z budżetu samorządu województwa to jak 650 milionów z budżetu państwa – mówił członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński.

Do Lubuskiego Funduszu Samorządowego wpłynęło 70 wniosków, 62 zostały ocenione pozytywnie. Ustalono listę rankingową projektów. W kwocie 6 mln zmieściło się 29 wniosków. Pełna lista dostępna jest TUTAJ. Zaangażowanie gmin i wsparcie departamentów w ocenie wniosków chwalił również Jarosław Flakowski, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego.

Nie ma innego województwa, gdzie samorząd wojewódzki powołałby do życia takie ciało doradcze, w którym trwają spory. Przykro mi, jeśli czasami dochodzi tam do sporów politycznych. Chciałbym, żebyśmy wspierali się bardziej merytorycznie i wspierali samorządy. A to za przyczyną radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego, którzy zdecydowali o tym, że wydzielili pulę 6 mln złotych. Dziękuję za tę inicjatywę i gratuluję wszystkim uzyskania dofinansowania – powiedział szef Lubuskiej Rady Samorządowej i Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
12.4 ° C
15.1 °
12.4 °
76 %
2.2kmh
55 %
pt.
31 °
sob.
22 °
niedz.
22 °
pon.
21 °
wt.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE