niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieCeny paliw poszły w dół. Kwoty sprzed wojny nie wrócą

Ceny paliw poszły w dół. Kwoty sprzed wojny nie wrócą

W tym tygodniu ceny paliw w naszym regionie, jak i w całej Polsce spadły. Jak jednak podkreślają eksperci, nie wrócimy do cen sprzed wojny na Ukrainie.

Od początku wojny na Ukrainie mocno wzrosły ceny gazu, węgla i paliw. Opisywaliśmy sytuację na bieżąco. Były nawet sytuacje, gdy na lubuskich stacjach litr diesla kosztował prawie 8 zł!

W tym tygodniu ceny paliw, wbrew wcześniejszym zapowiedzią, spadły. Średnie ceny oleju napędowego na stacjach paliw to 7,29 zł/l. W ubiegłym tygodniu płaciliśmy 7,66 zł. Potaniała też benzyna o ponad 20 groszy. Obecnie za litr zapłacimy ok. 6,52 zł. Wszystko to jest związane ze spadkiem cen hurtowych za paliwo. Jak informuje portal wp.pl, benzyna w hurcie kosztuje nieco ponad 5,8 tys. zł/m³, a olej napędowy spadł poniżej 6,5 tys. zł/m³.

Obecnie Komisja Europejska nie planuje nakładać sankcji na rosyjską ropę i gaz, dlatego sytuacja na rynku światowym paliw jest dość stabilna. Kłopot w tym, że na świecie występuje duży niedobór ropy. Jak podaje wp.pl – „Niedobory ropy mogą w najbliższym czasie sięgnąć 5 mln baryłek dziennie.”

Analityk rynku paliw, dr Jakub Bogucki w rozmowie z portalem Money.pl mówi, że w perspektywie kolejnych tygodni nie powinno dochodzić do znaczących obniżek lub podwyżek cen paliw. Są pierwsze oznaki stabilizacji. Podkreśla jednak, że nie ma co liczyć na powrót do cen sprzed wojny na Ukrainie.

„To już dzisiaj jest nie do przywrócenia, biorąc pod uwagę skalę tych zmian, jakie się dokonały i skokowe podwyżki wszystkich cen, począwszy od samej ropy, później przez koszty transportowe, czy zmiany związane z logistyką. Braliśmy pod uwagę wyższe ceny po pandemii, ale wszystko zmieniło się po rosyjskiej inwazji. Wszystkie założenia sprzed wojny można wyrzucić do kosza. Na naszych oczach zmienia się cały rynek światowy. Pamiętajmy, że Rosja to główny eksporter surowców dla naszego regionu.” – mówi dr J. Bogucki dla portalu Money.pl.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
15.2 ° C
15.4 °
13.8 °
79 %
5kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
12 °
wt.
9 °
śr.
10 °
czw.
10 °

NAJPOPULARNIEJSZE