sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPaliwo powyżej 8 zł za litr?

Paliwo powyżej 8 zł za litr?

Nie pocieszymy się długo obniżkami na stacjach paliw. Ceny benzyny i ropy niedługo znów idą w górę.

Na początku marca informowaliśmy, że paliwa drastycznie drożeją. W województwie lubuskim diesel sięgał powyżej 7,50 zł za litr, natomiast benzyna przekraczała 7 zł za litr (a należy pamiętać, że w lutym stawka podatku VAT została zmniejszona z 23% do 8% – przy 23-procentowym vacie ceny benzyny na stacjach obecnie zbliżałyby się do 8 zł/l, a olej napędowy kosztowałby ok. 9 zł/l).

W kolejnych tygodniach ceny ustabilizowały się, a nawet na niektórych stacjach delikatnie spadły. Obecnie benzyna PB95 kosztuje ok. 6,60-6,70 zł/l, PB98 natomiast – 6,90-7 zł/l, a za diesla zapłacimy w granicach 7,60-7,90 zł/l, o czym świadczy zdjęcie przesłane przez jednego z Czytelników. Czy te ceny mogą pójść w górę?

Wiele na to wskazuje. Wystarczy spojrzeć na ceny hurtowe, które poszły w górę i powinno się to odbić na cenach na stacjach paliwowych. Jak podaje portal Bankier.pl przez ostatni tydzień hurtowa cena diesla podskoczyła o około 90 gr/l. Benzyna również podrożała – w ostatnich tygodniu o ok. 52 gr/l.

To wszystko spowodowane jest ponownie zmieniającą się sytuacją na rynkach światowych. W tym tygodniu cena baryłki ropy naftowej wzrosła do prawie 120 dolarów. Wiąże się to oczywiście z wojną na Ukrainę. Ponad połowę ropy i produktów rafineryjnych państwa należące do NATO kupują w Rosji, a zapasy w porównaniu do zapotrzebowania są niewielkie.

Jak bardzo ceny mogą wzrosnąć? Wszystko zależy m.in. od kolejnych sankcji, które mogą zostać nałożone na Rosję. Analitycy z specjalistycznego serwisu e-petrol.pl przewidują, że w górę przede wszystkim pójdzie cena oleju napędowego. Koszty benzyny oraz gazu powinni się utrzymywać na obecnym poziomie. Przynajmniej na razie…


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
5.5 ° C
6 °
5.5 °
95 %
3.7kmh
100 %
sob.
7 °
niedz.
9 °
pon.
9 °
wt.
12 °
śr.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE