piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościNowa Sól"O tym się nie mówi", ale... o tym filmie będzie głośno

„O tym się nie mówi”, ale… o tym filmie będzie głośno

Dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wydał wyrok na kobiety i zakazał aborcji w przypadku wad letalnych. Właśnie powstaje film o piekle, jakie przechodzą kobiety w zagrożonych ciążach. Swój pokaz specjalny będzie miał w Nowej Soli na XIV Solanin Film Festiwal.

Dlaczego Fundacja Damy Radę uznała, że trzeba w ogóle stworzyć taki film? – Aby pokazać, jak dramatycznie wpływa na kobiety i ich rodziny polityczna decyzja, która nie daje wyboru. Która zburzyła niejedno ognisko domowe. To może dotknąć każdego niezależnie od wyznania, poglądu czy statusu społecznego, zwolenników i przeciwników zakazu, Ciebie i mnie – mówi w rozmowie z nami Anita Czarniecka, szefowa projektu, a zarazem prezeska Fundacji Damy Radę.

Społecznikom udało się zebrać środki na zrealizowanie filmu dzięki zbiórce założonej na zrzutka.pl. W krótkim czasie udało się uzyskać prawie 120 tys. zł, a produkcję wsparło prawie 2400 osób.

Film jest dokumentem zrealizowanym na podstawie rozmów z kobietami, który przeżyły ciąże patologiczne, ale także z lekarzami i ekspertami, których wyrok Trybunału dotknął bezpośrednio.

Nie godzimy się na to, żeby nas lekarzy, którzy ratujemy codziennie ludzkie życie, którzy spędzamy długie godziny na dyżurach – żeby nas wsadzano do więzienia za to, że robimy swoją robotę dobrze. To jest po prostu nie fair – mówi dr n.med. Macieja Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa.

Twórcy planują również, aby film dotarł do jak największej grupy odbiorców, dlatego zachęcają do organizowania własnych pokazów i premier filmu. Organizatorzy zapewnią dostęp do produkcji i postarają się osobiście przyjechać na pokaz. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej filmu https://otymsieniemowi.pl/

Autorzy filmu koncentrują się na emocjach, które przeżywają kobiety. Oddają też głos lekarzom, którzy przedstawieni zostali nie tylko jako eksperci, ale i ludzie, którzy przeżywają swój dramat: poszli do tego zawodu, żeby nieść pomoc cierpiącym, tymczasem polskie prawo wiąże im ręce – mówi z kolei reżyser Marek Osiecimski.

Wstęp na pokaz specjalny jest bezpłatny. Odbędzie się 28 sierpnia (niedziela) w sali konferencyjnej Nowosolskiego Domu Kultury podczas XIV Solanin Film Festiwal o godz. 15.00. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami, w tym z reżyserem Markiem Osiecimskim.

To nie pierwszy raz gdy Solanin Film Festiwal pokazuje filmy ważne dla warstwy społecznej – Rok temu wprowadziliśmy sekcje Green Power dotyczących zmian klimatycznych, a w tym roku dołączają Slava Ukraini oraz Broniąc Praw Człowieka, gdzie będziemy pokazywać obrazy dotyczące praw osób LGBT i uchodźców. W tej sekcji zostanie zaprezentowany również przedpremierowo dokument „O tym się nie mówi”, który pokazuje skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce i jak wiemy jest to skazanie kobiet na piekło. Reżyser Marek Osiecimsk postanowił opowiedzieć historię kobiet, które są zmuszone rodzić dzieci z wadami letalnymi, ukazać ich traumę i cierpienie. Wierzę, że filmy mają MOC oddziaływania i mam nadzieję, że właśnie takie obrazy będą polaryzowały, zmuszały do dyskusji, kwestionowały i zmieniały ten kraj. To też misja Solanina Film Festiwal – mówi w rozmowie z nami Konrad Paszkowski, dyrektor festiwalu.

Patronem medialnym filmu w województwie lubuskim są Wiadomości Lubuskie (www.wlubuskie.pl)

Film wspiera Instytut Równości.

Jednocześnie trwa zbiórka w drugim etapie na zrzutka.pl – środki mają być przeznaczone na promocję filmu w internecie (m.in. YouTube, social media), w prasie, radiu i telewizji.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA NOWA SÓL

Nowa Sól
zachmurzenie duże
29 ° C
29.4 °
28.9 °
40 %
4kmh
88 %
pt.
26 °
sob.
21 °
niedz.
23 °
pon.
23 °
wt.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE