poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościŚwiebodzinPoznaliśmy pierwsze gwiazdy, które odwiedzą Lubuskie Lato Filmowe

Poznaliśmy pierwsze gwiazdy, które odwiedzą Lubuskie Lato Filmowe

Najstarszy festiwal filmowy w Polsce będzie miał w najbliższe wakacje swoją 52 odsłonę. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie otrzymało blisko 300 tys. zł dotacji od Urzędu Marszałkowskiego, a dodatkowo podpisało wieloletnią umowę. Poznaliśmy też pierwsze głośne nazwiska, które pojawią się w tym roku.

To jest nie tylko miejsce, gdzie oglądamy najlepsze filmy z Europy Środkowej i Wschodniej – obrazy naszych sąsiadów ze Słowacji, Czech, Ukrainy, Niemiec czy Węgier. To miejsce, gdzie możemy obejrzeć często filmy niszowe, których nie ma w kinach – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak i jak sama przyznała, Lubuskie Lato Filmowe promuje w sposób znaczący nasz region.

W zeszłym roku wsparcie wynosiło 220 tys. zł, w tym roku w budżecie zapisano 300 tys. zł, a dodatkowo podpisano porozumienie o współpracy na najbliższe 3 lata – Przedsiębiorcy powtarzają, że dla nich najważniejsza jest przewidywalność. To właśnie dajemy organizatorom – dodała włodarz województwa.

Organizatorzy nie zapominają o postaci śp. Andrzeja Kawala wieloletniemu dyrektorowi Lubuskiego Lata Filmowe. Jak sami podają to on sprawił, że festiwal przetrwał tyle lat. 52 edycja odbędzie się w tym roku w dniach 25 czerwca – 2 lipca 2023 r. w Łagowie Lubuskim.

Na podstawie zwiększonej dotacji możemy zupełnie inaczej myśleć o programie. Dzięki temu możemy zmienić funkcjonowanie festiwalu i zaplanować ciekawszych gości. Łagów jest miejscowością piękną, lecz niewielką i niestety jest tam drogo. Pieniądze są nam potrzebne, abyśmy mogli dalej funkcjonować – wymieniał Tomasz Piersiak, prezes zarządu Klubu Kultury Filmowej, czyli organizatora festiwalu.

Poznaliśmy również pierwsze głośne nazwiska, które odwiedzą LLF. Są to aktorzy Gabriela Muskała i Zbigniew Zamachowski. Oboje zasiądą w jury. Producentka festiwalu Weronika Nowak planuje nie tylko pokazy filmowe, ale chciałaby, aby do Łagowa przyjechali przedstawiciele szkół filmowych i zrealizować warsztaty oraz seminaria filmowe. W końcu festiwal to nie tylko filmy, ale też cała otoczka wraz z koncertami i wydarzeniami kulturalnymi.

Inicjatywę od lat wspiera Grzegorz Potęga, radny wojewódzki, który zapowiedział, że trwają poszukiwania drugiej sali – Poszukiwanie miejsca, które spełniałoby wymogi jest dosyć trudne ze względu na specyfikę miejscowości. Walczymy jednak, aby poza DW Leśnik, znaleźć jeszcze jedno miejsce – dodał.

Samorządowiec przypomina, że Festiwal ma też ważne miejsce w kształtowaniu sytuacji na świecie i dostosowuje się do wyzwań. Przykładem jest  Złote Grono za film „Nosorożec” w zeszłym roku dla ukraińskiego reżysera Olega Sencowa, który łączył się z uczestnikami festiwalu zdalnie – z frontu, z okopów w Donbasie, gdzie walczył z rosyjskim agresorem.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŚWIEBODZIN

Gmina Świebodzin
zachmurzenie duże
-1.2 ° C
-1.2 °
-1.2 °
84 %
2.9kmh
93 %
pon.
11 °
wt.
11 °
śr.
9 °
czw.
12 °
pt.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE