niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościŚwiebodzinTrwa drugi etap zagospodarowania Parku Przyzamkowego w Łagowie

Trwa drugi etap zagospodarowania Parku Przyzamkowego w Łagowie

Lubuska perła turystyczna, czyli Łagów ciągle się rozwija. Trwa obecnie drugi etap związany z zagospodarowaniem parku przy Zamku Joannitów.

Łagów to jeden z popularniejszych celów turystów, jeśli chodzi o województwo lubuskie. Jedną z atrakcji jest Zamek Joannitów, który powstał w XIV wieku i został wzniesiony właśnie przez joannitów, czyli katolicki zakon rycerski. Mówi się, że dawniej Łagów należał do templariuszy, ale naukowcy nie potwierdzają tego faktu. To panowie brandenburscy trzymali pieczę nad tym regionem i zastawili m.in. Łagów Zakonowi Joannitów za srebrniki. Powstała tam siedziba komandorii zakonu, która obejmowała rozległą okolicę z 18 wioskami i miastem Sulęcinem jako schedę po kasacie Zakonu Templariuszy.

Do dziś krążą legendy o Rycerzu w płomieniach, na którego można natknąć się podczas przechadzki po zamku. Takie historie przyciągają do Łagowa turystów, ale władze gminy nie przestają się rozwijać. Dlatego już od kilku lat inwestują m.in. w tereny przyzamkowe. Już od 2018 roku realizowana jest modernizacja Parku Przyzamkowego przy wsparciu dofinansowań z urzędu marszałkowskiego. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie atrakcyjności województwa lubuskiego i liczby mieszkańców regionu korzystających z walorów przyrodniczych wokół Jeziora Trześniowskiego.

2,5 miliona złotych. Tyle wydano na pierwszy etap zagospodarowania Parku Przyzamkowego w Łagowie wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Z tego gminie udał się uzyskać aż 2,1 mln zł dofinansowania z województwa lubuskiego, a dokładnie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ponad trzy lata trwała realizacja pierwszego etapu tej inwestycji. W ramach projektu wykonano m.in. nowe trakty spacerowe, nasadzenia, elementy małej architektury. Wzbogacono teren o pawilon dydaktyczny oraz ścieżki przyrodnicze, a także obiekty szkoleniowo-wystawiennicze.

Projekty realizowane w Łagowie nazywanego Perłą Ziemi Lubuskiej to zadania niezwykle ważne z perspektywy turystycznej województwa lubuskiego. Co roku tysiące osób przyjeżdżają do naszego regionu i to między innymi dla nich są realizowane tego typu zadania. Z racji jednak, że do zadań podchodzimy kompleksowo to nie zapominamy o Lubuszanach, którzy zyskali dzięki temu projektowi również walory infrastruktury edukacyjnej i chociażby ścieżki tematyczne – powiedział w rozmowie z nami Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Drugi etap do końca przyszłego roku

Obecnie trwają prace nad drugim etapem zagospodarowania parku przy Zamku Joannitów. W jego ramach ma zostać odnowiony parking przy ulicy Spacerowej.

– Na to zadanie pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 830 tys. złotych. W tej chwili jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy – mówi Czesław Kalbarczyk, wójt Łagowa.

Parking w centrum Łagowa zostanie rozbudowany. Po realizacji inwestycji zaparkować tam będzie tam można nawet 90 samochodów. Zmieni się także nawierzchnia. Do tego w planach jest budowa przystanku autobusowego oraz postawienie toalet publicznych.

– Musimy wykonać wszystko do końca czerwca przyszłego roku – dodaje wójt Łagowa.

Co dalej będzie wykonywane przy zamku?

Choć wiele już zostało zrobione przy łagowskim zamku, to gmina ma kolejne plany, związane z inwestycjami w tym miejscu.

– Pracy jest jeszcze mnóstwo – przyznaje wójt. – Będziemy w dalszym ciągu naprawiać zamkowy mur. W planach są również dalsze naprawy zamkowego dachu. Musimy też wykonać poprawki na Bramie Marchijskiej oraz Bramie Polskiej.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŚWIEBODZIN

Gmina Świebodzin
zachmurzenie małe
18.8 ° C
22.1 °
18.8 °
51 %
6.1kmh
38 %
niedz.
24 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
30 °

NAJPOPULARNIEJSZE