sobota, 23 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościŚwiebodzinTrwa wymiana okien w I Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzinie

Trwa wymiana okien w I Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzinie

W liceum zajdą pewne zmiany

Planowane prace to:

  • rozbiórka okien i parapetów wewnętrznych
  • osadzenie nowych 
  • renowacja i naprawa istniejących okien.

Zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, piętrami odbywa się w budynku liceum wymiana okien. Ten etap modernizacji placówki pozwoli na ograniczenie kosztów ogrzewania i poprawi estetykę. Wyłoniono wykonawcę, a inwestycja jest w trakcie realizacji. Po zapoznaniu się z opinią historyka sztuki konserwator podjął decyzję o zmianie koloru. Okna będą ciemnozielone i drewniane, nawiązujące swoim wyglądem do przedwojennych budynków administracyjnych. Obecnie są w produkcji. Ich koszt to milion 200 tysięcy złotych.

Koniec wymiany i naprawy okien w budynku głównym I Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzinie w Parku Chopina 2 zaplanowany jest na połowę czerwca bieżącego roku.

Ciekawostka na temat historii tego budynku.

Historia szkoły sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy to Świebodzin znajdował się jeszcze na terenie Prus, a od 1871 r. w granicach zjednoczonych Niemiec. W 1869 r. utworzono w mieście szkołę miejską (niem. Bürgerschule), którą 6 grudnia 1876 r. przekształcono w szkołę średnią (niem. Mittelschule). 11 grudnia 1877 r. uroczyście otwarto nowy budynek szkoły średniej mieszczący się w dzisiejszym budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, w której znalazły się: powszechna szkoła dla dziewcząt (niem. Mädchen-Volksschule), średnia szkoła dla dziewcząt (niem. Mädchen-Mittelschule) oraz szkoła dla chłopców (niem. höhere Knabenschule) – od 1905 r. gimnazjum realne (niem. Realgymnasium). Wraz ze zwiększającą się liczbą uczniów szkoła nie była w stanie zapewnić odpowiednich warunków do nauki dla młodzieży i w związku z tym zdecydowano się wybudować nowy, podwójny budynek szkolny, w którym umieszczono tylko szkoły żeńskie: Mädchen-Volksschule i Mädchen-Mittelschule – obecny budynek liceum. Uroczyste poświęcenie budowanej w latach 1903–1905 szkoły żeńskiej nastąpiło 1 kwietnia 1905 r. O funkcjonowaniu szkoły średniej dla dziewcząt do czasu wybuchu II wojny światowej ze względu na niewielką ilość źródeł (w tym kronik szkolnych) niewiele wiadomo. Na pewno szkoła liczyła wówczas sześć klas z dwoma poziomami nauczania: pierwszym i drugim. Od 1 kwietnia 1912 r. szkole przyznano osiem samodzielnych klas, a od 1920 r. otwarto ją także dla chłopców. W czasie I wojny światowej szkoła borykała się z ciągłymi problemami m.in. z częstymi zmianami nauczycieli, a po zakończeniu wojny i w wyniku przesunięcia granicy niemieckiej na zachód, sale szkolne (m.in. rysunku i śpiewu) zostały zaadaptowane na mieszkania dla przesiedlonych niemieckich kolejarzy. W 1924 r. przeprowadzono kontrolę szkoły, w wyniku której, na mocy ministerialnego rozporządzenia z 6 lutego 1924 r., otrzymała ona status „vollberechtigte Mittelschule” („pełnoprawnej szkoły średniej”) i w takim kształcie funkcjonowała aż do wybuchu II wojny światowej.

lo.swiebodzin.pl

Więcej informacji na temat historii szkoły możecie Państwo doczytać tutaj: https://www.lo.swiebodzin.pl/nasza-szkola/historia-szkoly/historia

_____________

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŚWIEBODZIN

Gmina Świebodzin
zachmurzenie duże
15.8 ° C
18.7 °
15.8 °
59 %
6.2kmh
100 %
sob.
18 °
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE