wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościWojewoda wyciągnie konsekwencje za brak syren?

Wojewoda wyciągnie konsekwencje za brak syren?

10 kwietnia w całym kraju odbywały się uroczystości ku pamięci osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Zgodnie z „prośbą” Sekretarz Stanu w MSWiA Pawła Szefernakera we wszystkich gminach o godz. 8.41 miały zawyć syreny alarmowe. W lubuskim 22 samorządowców się wyłamało. Czy teraz poniosą karę?

Dlaczego lubuscy samorządowcy nie uruchomili syren? Ze względu na obecność uchodźców z Ukrainy, którym tego typu sygnał może kojarzyć się z traumą wojenną i wezwaniem do szukania schronienia przed nalotami. Opinia publiczna jasno dała wyraz, że takie uczczenie pamięci jest pozbawione sensu i mało empatyczne.

Syren nie uruchomiły największe miasta w tym Gorzów Wlkp., Zielona Góra czy Nowa Sól. Alarmu nie podniósł też burmistrz Słubic czy Krosna Odrzańskiego. Czy teraz wojewoda lubuski Władysław Dajczak wyciągnie konsekwencje?

To jest zupełnie normalna sytuacja, że rząd ma prawo za pośrednictwem wojewodów polecić, aby uruchomić system ostrzegawczy i alarmowy. Wydaje mi się również, że każdy normalny obywatel traktuje 10 kwietnia jako rocznicę wielkiego dramatu. Uczczenie tego minutą syren, to jest nic nadzwyczajnego i nawet Ukraińcy to zrozumieli. W Lubuskiem ponad połowa samorządów uczciła pamięć w ten sposób – mówił w rozmowie z Gazetą Lubuską wojewoda.

Janusz Życzkowski, redaktor naczelny rządowej gazety sugeruje nawet, że nieuruchomienie syren alarmowy to igranie z bezpieczeństwem mieszkańców – Sprawę można potraktować jako nic nie znaczący incydent, ale w kontekście systemowych rozwiązań, które są związane z centralnym oddziaływaniem państwa, sytuacja budzi niepokój, może się w przyszłości powtórzyć i przez widzimisię samorządowca, narazić na niebezpieczeństwo mieszkańców – pisze.

Niestety kolejny raz jest to wiedza wybiórcza. Sprawdziliśmy w wydziałach zarządzania kryzysowego Gorzowa Wlkp. oraz Krosna Odrzańskiego. Za każdym razem gdy w ostatnich latach była przeprowadzana próba syren to polecenie było wykonywane i alarm zadziałał.

Syreny alarmowe w Gorzowie są sprawne. Ostatnie głośne sprawdzenie przeprowadzone zostało w grudniu. Od tego czasu nie zaistniała żadna przesłanka wskazująca na problem w ich funkcjonowaniu. System syren w mieście jest monitorowany dwa razy w miesiącu bez konieczności ich głośnego uruchamiania – przekazał nam rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzów Wlkp. Wiesław Ciepiela.

– Pod płaszczykiem zarządzania kryzysowego rząd upolitycznia i niszczy system. To samo było z alarmami RCB zachęcającymi do pójścia na wybory, a przecież powinny być używane tylko w sytuacjach zagrożenia. Inaczej mieszkańcom się opatrzą i przestaną reagować. Wojewoda niestety zachowuje się jak dygnitarz z poprzedniego ustroju i beszta za brak zaangażowania w obchody pierwszomajowe – mówi w rozmowie z nami wieloletni samorządowiec i obecny radny wojewódzki Sebastian Ciemnoczołowski.

Gazeta Lubuska przytacza też anonimową wypowiedź „lubuskiego samorządowca”, który mówi, że ” Ta czy inna decyzja rządu może mi się podobać lub nie, ale jeśli jest informacja od wojewody, to trzeba się zastosować.” Czytając jednak wypowiedzi mieszkańców, najwyraźniej nad każdym „rozkazem” należy przede wszystkim myśleć. Jednak błąd jest już w samym przekazie wojewody o uruchomieniu syren. Samorządowcy otrzymywali takie SMS-y z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego:

„WCZK: PILNE. Dla upamietnienia 12 rocznicy Katastrofy Smolenskiej, w dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41, Wojewoda Lubuski prosi Państwa o wlaczenie syren alarmowych. Wlasciwy mail MSWiA zostal przeslany w dniu dzisiejszym do Panstwa instytucji i prosze o jego odczytanie.” (pisownia oryginalna)

Zatem prośba, a nie polecenie czy rozkaz. Biorąc pod uwagę współpracę na linii wojewoda – samorząd, która od lat się nie układa, trudno wymagać od gmin, aby teraz spełniały prośby delegata rządu w województwie.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
-0.6 ° C
1.2 °
-0.6 °
58 %
1.2kmh
9 %
wt.
11 °
śr.
8 °
czw.
10 °
pt.
14 °
sob.
19 °

NAJPOPULARNIEJSZE