piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościTen oddział szpitalny wygląda jak kilkugwiazdkowy hotel

Ten oddział szpitalny wygląda jak kilkugwiazdkowy hotel

W Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu otworzono dzisiaj oddział geriatrii. Nie przypomina typowego oddziału szpitalnego to raczej kilkugwiazdkowy hotel. Do pełni szczęścia brakuje jedynie kontraktu z NFZ.

W Lubuskiem na 150 babć przypada 100 wnuków. I musimy pomyśleć, w jaki sposób to najmłodsze pokolenie wesprzeć. Takich ośrodków powinno być znacznie więcej. Na niecały milion Lubuszan  mamy w regionie prawie 230 tys. seniorów. Jeden ośrodek geriatryczny to stanowczo za mało – mówiła podczas otwarcia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Cała koncepcja utworzenia ośrodka, który otoczy seniorów kompleksową opieką powstała w 2016 roku. Pierwsze projekty powstały w 2019 roku i zrealizowano pierwszy etap budowlany. Prace kontynuowano pomimo szalejącej pandemii COVID. Inwestycja została zakończona w grudniu 2022 r. Co ważne prace wykonały lubuskie firmy.

Sześć lat temu przecinaliśmy wstęgę na otwarciu Lubuskiego Centrum Pulmonologii. Dziś, po czterech latach starań, otwieramy pierwszy w województwie ośrodek geriatrii – zachwalała Katarzyna Lebiotkowska, prezes zarządu szpitala.

Lekarze-specjaliści podczas otwarcie wskazywali, że sytuacja demograficzna jest alarmująca, a geriatria w Polsce zostaje w dalszym ciągu jedną z najbardziej zaniedbywanych dziedzin medycyny. Prof. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii mówił, że w naszym kraju mamy przelicznik 3-4 łóżek na 100 tys. mieszkańców, a w takim kraju jak np. Szwecja przelicznik wynosi 25 łóżek na 100 tys. mieszkańców.

Cieszę się, że mamy światłych, odważnych menadżerów w ochronie zdrowia, którzy chcieli podjąć to zagadnienie, a zarząd województwa lubuskiego z panią marszałek Elżbietą Anną Polak jest odważny i nie boi się podejmować wyzwań. Idee i pomysły jeszcze w fazie koncepcji są krytykowane i dyskredytowane, a potem kiedy inwestycje się udają są przemilczane – zauważył poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki.

Za realizację zadania pochwał było niezwykle wiele, tym bardziej że inwestycja została wykonana bez wsparcia środków z UE. Udało się jednak zbudować montaż finansowy, do którego dołożył się PFRON, a także gmina Torzym. Gość specjalny wydarzenia, były wicepremier i Poseł na Sejm RP Tomasz Siemoniak żartował, że lubuskie w końcu przestanie mu się jedynie kojarzyć z jednostkami wojskowymi i czołgami. W dowód wdzięczności i uznania senator Władysław Komarnicki przekazał herb Senatu RP podarowany przez marszałka Tomasza Grodzkiego.

Do użytku oddano nowoczesny obiekt o powierzchni ponad 2200 m², mieszczący 70 łóżek szpitalnych w komfortowych salach. Do tego sala dziennego pobytu i sale rehabilitacyjne. Budynek został wyposażony w nowe urządzenia i sprzęt medyczny, w tym dwie windy szpitalne, agregat prądotwórczy, a także instalację gazów medycznych. Całość kosztowała 18,2 mln zł i powstała w znacznej części (17,2 mln zł) ze środków budżetu województwa lubuskiego.

W życiu publicznym wszyscy musimy mieć siłę do podejmowania kolejnych wyzwań. By mieć determinację, potrzebujemy dowodów, że podejmowane przez nas działania mają sens. I tak jest właśnie ze szpitalem w Torzymiu – podkreślił członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński

Województwo lubuskie ma niezwykle dobrą passę w kwestii rozbudowy lubuskich lecznic. Niedawno otwierano Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, dzisiaj oddział geriatrii, a w Świebodzinie buduje się kolejny pawilon rehabilitacyjny. Do tego w Szpitalu Uniwersyteckim trwają remonty, budowa nowego OIOM-u, Centrum Onkologii itd.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŚWIEBODZIN

Gmina Świebodzin
zachmurzenie duże
5.7 ° C
5.7 °
5.7 °
93 %
3.8kmh
100 %
sob.
7 °
niedz.
9 °
pon.
8 °
wt.
11 °
śr.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE