piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraWniosek o 800+ – gdzie i jak go złożyć?

Wniosek o 800+ – gdzie i jak go złożyć?

Na początku lutego ruszył nabór wniosków o świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy obejmujący 2024 i 2025 rok. Jest to ważny czas dla rodziców i opiekunów dzieci do 18. roku życia, którzy powinni zadbać o terminowe wypełnienie i przesłanie wniosku, aby zagwarantować sobie ciągłość wypłat dodatku.

Świadczenie wychowawcze w ramach programu 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat, niezależnie od dochodów rodziny czy sytuacji zawodowej rodziców lub opiekunów.

Aby złożyć wniosek na nadchodzący okres świadczeniowy, istnieje kilka dostępnych form, w tym Platforma Usług Elektronicznych ZUS, bezpłatna aplikacja mZUS oraz portal Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego, a wszelkie pisma, informacje i decyzje są przekazywane elektronicznie przez PUE ZUS.

Jeśli chodzi o terminy składania wniosków, nabór potrwa do 30 czerwca 2024 roku. Jednak złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje wypłatę już do 30 czerwca. Wnioski złożone w maju zagwarantują otrzymanie świadczenia najpóźniej do 31 lipca, a te złożone w czerwcu – do 31 sierpnia, również z wyrównaniem od czerwca. Warto pamiętać, że wypłaty na podstawie wniosków złożonych od lipca będą realizowane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym zostały złożone.

Kto może złożyć wniosek o świadczenie?

Uprawnionym wnioskodawcą do tego świadczenia są zarówno matki, ojcowie, jak i opiekunowie faktyczni, którzy mieszkają razem z dzieckiem i zapewniają mu utrzymanie. Opiekun faktyczny to osoba, która złożyła wniosek do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka i obecnie się nim opiekuje.

W przypadku opieki naprzemienniej, zgodnie z orzeczeniem sądu, zarówno pierwszy jak i drugi rodzic mogą otrzymać świadczenie, przy czym kwota będzie wynosić połowę standardowej wysokości.

Ponadto, prawo do świadczenia przysługuje również opiekunom prawnym dziecka, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, a także dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych oraz domów pomocy społecznej.

Dzieci urodzone w 2024 roku mogą otrzymać zaległe świadczenia

Ważne jest, aby rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2024 roku pamiętali o konieczności złożenia dwóch wniosków o świadczenie wychowawcze. Pierwszy wniosek dotyczy bieżącego okresu świadczeniowego 2023/2024, który zakończy się 31 maja, a drugi wniosek dotyczy nowego okresu świadczeniowego 2024/2025, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku.

500+ a 800+ – czy trzeba wysyłać dodatkowy wniosek o zwiększenie świadczenia?

Od 1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 złotych do 800 złotych. Ta zmiana następuje automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Świadczenie w nowej wysokości jest wypłacane od stycznia 2024 roku.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
16.7 ° C
16.7 °
16.2 °
70 %
1.9kmh
64 %
pt.
31 °
sob.
22 °
niedz.
22 °
pon.
21 °
wt.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE