Na terenie nadleśnictw położonych w województwie lubuskim ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
Od początku roku strażacy odnotowali ponad 3 tys. pożarów w lasach. To ponad trzykrotnie więcej niż w analogicznym czasie 2021 roku. Tylko w maju strażacy gasili już ponad 1,2 tys. pożarów lasów, w Lubuskiem aż 219 razy. Na godzinę 9:00 Lasy Państwowe ustaliły duże zagrożenie pożarowe w lasach na terenie całego kraju. – informuje rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.
Ściółka w lesie jest dramatycznie sucha. Niedobór opadów i wysokie wartości temperatury powietrza oraz zmniejszające się rezerwy zasobów wodnych powodują wzrost zagrożenia pożarowego. Wystarczy jedna iskra, by sucha jak papier ściółka zajęła się ogniem.
Leśnicy alarmują o skali zagrożenia i apelują o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażającym oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo.
W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z numerem alarmowym 112.
🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)