czwartek, 7 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościŻaryPark nagrodzony przez Konserwatora Zabytków

Park nagrodzony przez Konserwatora Zabytków

Nagroda „Lubuskie Konserwacje” trafiła w tym roku do Żar, za prace związane z rewaloryzacją parku miejskiego.

18 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Już od 2008 r. za znaczące realizacje prac konserwatorskich i remontowo-budowlanych w zabytkach naszego regionu przyznawana jest nagroda Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Lubuskie Konserwacje”.

Nagroda jest uhonorowaniem laureata za szczególne dokonania w zakresie poprawy stanu zachowania zabytku, podkreślenia jego walorów artystycznych i użytkowych w aspekcie prawidłowo wykonanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Ocenie poddawany jest również sposób użytkowania zabytku, utrzymanie estetycznego wyglądu, jego wyposażenia i otoczenia. – informuje Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W tym roku nagroda „Lubuskie Konserwacje” w kategorii – za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich w zabytku przyznana została dla Gminy miejskiej Żary za kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie związane z rewaloryzacją parku miejskiego w Żarach.

Fot. UM Żary

Dzięki pracom rewitalizacyjnym dofinansowanym przez Unię Europejską, większość parku odzyskała dawną świetność. Pawilon muzyczny został zrekonstruowany, neobarokowa fontanna wyremontowana, teren parku oświetlono, a układ ścieżek został uporządkowany. Powstał również plac zabaw dla dzieci. W drugim etapie odbudowano domek winny, wyznaczono nowe alejki, wykonano staw i wyremontowano na miejsce spotkań dużą część folwarku. Park miejski stał się wizytówką Żar.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ŻARY

Żary
słabe opady deszczu
1.1 ° C
1.6 °
0.8 °
95 %
0.5kmh
100 %
czw.
1 °
pt.
-0 °
sob.
3 °
niedz.
6 °
pon.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE