piątek, 24 marca, 2023
Strona głównaWiadomościKrosno OdrzańskieOstrzegają przed wyłączeniem prądu? To mogą być oszuści!

Ostrzegają przed wyłączeniem prądu? To mogą być oszuści!

Jeśli przyjdzie do Ciebie SMS z informacją o wyłączeniu prądu i prośbą o uregulowanie płatności, to uważaj! To najpewniej oszuści!

Metod działania oszustów jest bardzo wiele, dlatego przez cały czas musimy zachować ostrożność i zanim cokolwiek zrobimy, weryfikować otrzymane informacje. Jedną z nich jest podszywanie się pod dostawcę energii i wysyłanie do potencjalnej ofiary wiadomość sms o planowanym odłączeniu prądu wraz z prośbą o uregulowanie należności. W treści sms jest też link, który ułatwi nam płatność. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie.

Zgłoszenia jakie otrzymują policjanci pokazują wielokrotnie, że mamy do czynienia z oszustwem. W jednym z ostatnich odnotowanych przypadków mieszkaniec powiatu krośnieńskiego wszedł w otrzymany w wiadomości o odłączeniu prądu link, gdzie został przekierowany na stronę z możliwością wyboru banku. Po wejściu w swój, został poproszony o podanie loginu, hasła i sześciocyfrowego kodu weryfikacji. To ostatnie żądanie wzbudziło jego zdziwienie, gdyż wcześniej podczas logowania na rachunek bankowy nie był proszony o kod.

Mimo podejrzeń, mężczyzna jednak wykonał polecenia. Po wpisaniu powyższych danych, strona banku „zawiesiła się”. Wówczas pomyślał, że mógł paść ofiarą oszustwa i zaczął działać. Mężczyzna niezwłocznie udał się do placówki banku by zablokować rachunek. Poczynione kroki początkowo wydawały się nieskuteczne, gdyż mężczyzna otrzymywał wiadomości z wykonywanymi transakcjami, jednak później w znacznej części otrzymał ich zwrot.

Jak się okazało sprawca wziął kredyt na dane swojej ofiary w kwocie 19 tysięcy złotych i wykonał kilka różnych transakcji. Dzięki szybkiemu działaniu, a przede wszystkim zablokowaniu rachunku bankowego, mieszkaniec powiatu krośnieńskiego zmniejszył poniesione straty do kwoty 2 tysięcy złotych.

Dostałeś takiego SMSa? Uważaj, to oszuści!

Mając powyższą historię na uwadze, pamiętajmy, że metod działania oszustw jest bardzo wiele i są one stale modyfikowane. Tylko od naszej ostrożności i wiedzy na temat istniejących zagrożeń zależy czy damy się złapać czy nie. Ważne by o takich sytuacjach rozmawiać z bliskimi, to z pewnością zwiększy ich czujność i pozwoli ochronić stan konta. O czym zatem należy pamiętać:

– WERYFIKACJA – zanim cokolwiek zrobisz, zachowuj spokój i pomyśl, czy sytuacja w ogóle może cię dotyczyć. Jeśli tak, sprawdź informację u źródła.

– NIGDY NIE KLIKAJ W LINK – nigdy nie wchodzić w załączony w treści wiadomości sms, czy też email link, który miałby umożliwić dokonanie płatności. Sprawcy podszywają się pod strony łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Jeśli faktycznie masz do zaległości w płatnościach, wejdź na rachunek bankowy poprzez stronę banku lub aplikację mobilną, NIGDY poprzez otrzymany link.

– ZASTRZEŻ – jeśli padłeś ofiarą oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się z bankiem i zastrzeż rachunek bankowy. Nie zwlekaj z tym. Czas ma tu istotne znaczenie.

– ZADZWOŃ – jeśli po otrzymaniu wiadomości pojawi się jakakolwiek wątpliwość, a nie masz możliwość sprawdzenia w Internecie, bądź u znajomych czy takie sytuacje miały miejsce gdzieś w Polsce, skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Policjanci po wysłuchaniu twojej historii, ocenią sytuacje i doradzą co należy zrobić. Pośpiech w działaniu bez wcześniejszej weryfikacji, może być tu złym doradcą.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA KROSNO ODRZ.

Krosno Odrzańskie
zachmurzenie duże
8.1 ° C
9.3 °
8.1 °
90 %
3.4kmh
91 %
sob.
11 °
niedz.
8 °
pon.
6 °
wt.
6 °
śr.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE