Marszałkini Elżbieta Anna Polak przedstawiła na forum Sejmiku Województwa Lubuskiego Raport o Stanie Województwa oraz wykonanie budżetu za rok 2022. Efektem było otrzymanie wotum zaufania dla zarządu oraz udzielenie absolutorium. – Mimo wielu zawirowań geopolitycznych nasz region rozwija się w sposób zrównoważony – usłyszeliśmy na sesji.
To był jeden z najważniejszych punktów dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego. Analiza 173-stronicowego dokumentu została w sposób obszerny przedstawiona przez marszałkinie województwa. Odniosła się niemal do każdej gałęzi rozwoju województwa lubuskiego. Tradycyjnie najwięcej emocji wzbudzała gospodarka oraz transport.
– Województwo lubuskie zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem dochodów regionu per capita, o czym pisał ranking pisma „Wspólnota”. Mimo problemów i kryzysów w Polsce rośnie u nas ilość działalności gospodarczych i na koniec 2022 roku było ponad 127 tys. – mówiła włodarz regionu.
Dodatkowo mogliśmy się dowiedzieć, że w regionie rośnie produkcja sprzedana w przemyśle i budownictwie. Udało się również oddać najwięcej mieszkań do użytku ze wszystkich poprzednich lat. Mimo to liczba ta nie powala – 5855 to zdecydowanie za mało, aby można mówić o demograficznym boomie. Mimo gorszej tendencji krajowej wzrost powinien cieszyć. Podobnie jak sytuacja z bezrobociem, które konsekwentnie od czasów covidowych spada.
Województwo lubuskie sporo wydaje również na dostępność transportową. Nakłady na kolej to blisko 80 mln zł i jest to prawie o 20 mln więcej niż w 2019 roku. Zajmujemy również pierwsze miejsce w Polsce w długości ścieżek rowerowych na 10 tys. mieszkańców i 7 miejsce w przeliczeniu na 100 km2. Lotnisko bije rekordy popularności i w 2022 roku obsłużyło ponad 42 tys. pasażerów. Kolej również przewiozła najwięcej mieszkańców, ponad 3,2 mln.
Tutaj jednak jak zauważają jednakowo radni oraz zarząd jest jeszcze sporo do poprawienia. W ubiegły piątek podczas spotkania członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński wyraził zaniepokojenie ostatnimi doniesieniami o problemach związanymi z taborem przewoźnika i przekazał dyrektor POLREGIO S.A. Zakład Lubuski w Zielonej Górze Marzenie Skubiszyńskiej pismo, w którym wraził oczekiwanie pilnego działania ze strony operatora w celu poprawy świadczonych usług i zminimalizowania liczby odwołanych kursów pociągów regionalnych.
Nie można zapomnieć również o oddaniu do użytku najważniejszej inwestycji, czyli mostu przed Odrę w Milsku oraz ukończeniu modernizacji linii kolejowej nr 358
Ubiegły rok to również spore nakłady inwestycyjne w tym te związane ze zdrowiem jak otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, zakończenie termomodernizacji Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze czy otwarcie oddziału intensywnej terapii. W Gorzowie z kolei rozpoczęto budowę ośrodka dializoterapii wraz z oddziałem nefrologicznym i wiele innych w całym województwie.
– Równolegle inwestujemy w społeczeństwo, w kapitał ludzki – zapewnia marszałek Elżbieta Anna Polak – Jest to w dużej mierze możliwe dzięki środkom europejskim, ale także tym z naszego budżetu – powiedziała.
W Lubuskiem dofinansowywane jest tworzenie nowych kierunków na uczelniach wyższych – np. kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa. Młodzi mieszkańcy mogą korzystać z przeznaczonego dla nich programu Młodzi On-Life, programu stypendialnego Lubuskie Talenty czy wsparcia dla osób, które wybiorą specjalizację z psychologii klinicznej i psychiatrii dziecięcej.
Opozycja krytykowała w szczególności nagłośnione przez rządowe media wypowiedzi marszałek województwa. W szczególności chodziło o obecność rtęci w Odrze podczas katastrofy ekologicznej w największej rzece naszego regionu.
– Panie radny Surmacz, panie radny Łatwiński, uporczywe nękanie to jest stalking. Mam wrażenie, że wszyscy jesteśmy świadkami uporczywego nękania. Wszyscy w całej Polsce doskonale już wiedzą o tym, że to tłumacz zadał inne pytanie niż sformułował dziennikarz. Wszystkie media krajowe, które mają autorytet i kierują się zasadami prawa prasowego, wyjaśniły tę kwestię wielokrotnie. Państwo dalej, z uporem maniaka, wracacie do tego tematu – zwróciła uwagę marszałkini i pokazała raport rządowy, który wykazał siedmiokrotnie przekroczony limit rtęci w Odrze.
Radni PiS dopytywali również o kwestie działań w sprawie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie miał odbywać się mobbing – Sprawa wykreowana przez Prawo i Sprawiedliwość, żeby przykryć sprawę w Kalsku. Tam pracowniczka straciła dziecko, poroniła. Nigdy nie przedstawialiśmy tego na sesji sejmiku, bo to są sprawy zbyt wrażliwe, osobiste – tłumaczyła Elżbieta Anna Polak.
– Lubuskie jest regionem otwartym dla wszystkich. Prowadzimy politykę regionalną w oparciu o standardy europejskie. Lubuskie jest progresywne, po stronie praw obywatelskich i prawdziwych wartości – skończyła prezentację i odpowiedzi na pytania.
Ostatecznie koalicyjne kluby poparły działania zarządu i udzieliły wotum zaufania: 16 radnych zagłosowało za, 9 było przeciwnych, 1 osoba oddała głos wstrzymujący. W kwestii absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2022 roku 17 osób było za udzieleniem zarządowi województwa absolutorium, przeciw zagłosowało 9 radnych.
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)