niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraZielona Góra z planem ochrony nietoperzy i ptaków

Zielona Góra z planem ochrony nietoperzy i ptaków

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Zielonej Górze podjął kolejny krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego poprzez zlecenie montażu 50 domków dla nietoperzy i 50 budek lęgowych dla ptactwa. Ta inicjatywa jest kontynuacją długoterminowej polityki miasta, mającej na celu zachowanie różnorodności biologicznej i wsparcie miejscowych ekosystemów.

W naszym mieście będą kolejne domki dla nietoperzy i małych ptaków. Część z nich można już zobaczyć na terenach leśnych w okolicy ulic Rzeźniczaka, Obywatelskiej i Batorego. Zgodnie z planami, zostaną one zasiedlone w marcu, gdy rozpocznie okres lęgowy.

Leśniczy lasów miejskich, Arkadiusz Orzeszko, podkreśla znaczenie tych stworzeń dla ekosystemu. Małe ptactwo i nietoperze pełnią istotną rolę w kontroli populacji owadów szkodników, co wpływa korzystnie na równowagę ekologiczną. Zaznacza też, że jedna rodzina sikor może zjeść nawet 25 kg owadów rocznie, podczas gdy kolonia nietoperzy może pochłonąć nawet trzy tony komarów. To naturalny sposób kontroli szkodników, który pomaga utrzymać zdrowie ekosystemu.

Radny Paweł Wysocki podkreśla długotrwałe zaangażowanie miasta w podobne inicjatywy. Od lat budowane są domki dla ptaków i nietoperzy, a na terenach zielonych tworzone są specjalne środowiska dla różnych gatunków zwierząt. Jedną z tych inicjatyw było wybudowanie w Ogrodzie Botanicznym „hotel” dla dzikich pszczół, co jest kolejnym krokiem w kreowaniu przyjaznego środowiska dla fauny.

Wysocki zauważa także, że Zielona Góra kontynuuje swoje zaangażowanie w ochronę środowiska poprzez różnorodne działania, takie jak nasadzenia drzew, modernizacja schroniska dla zwierząt czy nowa polityka dotycząca koszenia traw. Dzięki temu miasto staje się miejscem, gdzie dba się o harmonię między człowiekiem a naturą.

ZGM już szykuje się do montażu kolejnych domków, tym razem dla wiewiórek oraz ptaków, kontynuując swoją misję dbania o lokalną przyrodę i zapewniając schronienie dla różnorodnych gatunków zwierząt. Ta inicjatywa nie tylko pomaga w ochronie zagrożonych gatunków, ale także przyczynia się do zachowania równowagi ekologicznej w mieście.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
16.5 ° C
18.9 °
16.4 °
70 %
6.7kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
8 °
wt.
8 °
śr.
11 °
czw.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE