niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraAfera LODR: Komentarze polityków i zapowiedź kontroli poselskiej

Afera LODR: Komentarze polityków i zapowiedź kontroli poselskiej

W miniony poniedziałek opublikowaliśmy historię jednej z kobiet, która miała być tłamszona i mobbowana w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Wywołało to falę komentarzy, zarówno społeczników jak i polityków. Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej rozważają kontrolę poselską w instytucji.

Sprawa traktowania pracowników LODR w Kalsku jest oburzająca i powinna zostać szczegółowo wyjaśniona przez odpowiednie instytucje. Do mnie również zgłosił się jeden z pracowników LODR mówiąc, że odkąd dyrektorem został pan Wojciech Szadel mówiąc w skrócie w LODR dzieje się naprawdę źle – mówi w rozmowie z nami posłanka Katarzyna Osos – Zwróciłam się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także odbyłam bezpośrednią rozmowę z Posłem Markiem Astem, przedstawiając mu perspektywę pracowników oraz prosząc o zajęcie się tematem. Dziś czekam na kolejną odpowiedź z Ministerstwa i przedstawienie mi zarówno wniosków z zakończonej 20 marca br. kontroli przeprowadzonej przez Ministerstwo, jak i wskazania jakie działania w stosunku do jednostki, w tym do osób nią kierujących zostaną podjęte – dodała.

Na drugim końcu są posłowie Jacek Kurzępa i Marek Ast, którzy w Radiu Zachód odpowiadali na pytania odnośnie całej afery. Okazuje się, że parlamentarzyści twierdzą, że o sprawie dowiedzieli się w marcu zeszłego roku, ale jak wynika z wypowiedzi Pani Patrycji (imię zmienione na prośbę pracownika) dopiero we wrześniu zgłosiła się do posła Kurzępy. Posłowie mówią o tym, że poinformowali Państwową Inspekcję Pracy i Ministerstwo Rolnictwo (to samo uczyniła pokrzywdzona), ale żadna z tych instytucji nie jest w stanie ocenić czy w jednostce doszło do mobbingu. Co istotne nie uznali, że trzeba powiadomić prokuraturę i widzą w całej sprawie chęć dogryzienia partii opozycyjnej.

Sprawa, która jest opisana w gazetce marszałek Polak to jest kampania kłamstw, którą realizuje Platforma Obywatelska. (…) Państwowa Inspekcja Pracy nie potwierdziła tych zarzutów i to zamyka sprawę – mówił na antenie rządowego radia szef lubuskich struktur PiS.

Takimi wypowiedziami, zaskoczony jest poseł Waldemar Sługocki. Lider Platformy Obywatelskiej w regionie mówi, że politycy Prawa i Sprawiedliwości mają już prawdopodobnie problemy z percepcją, z właściwym postrzeganiem rzeczywistości. Chyba już nie wiedzą kiedy mówią prawdę, a kiedy kłamią. Poseł dopytuje jak to jest, że nikt do Posła Asta ze sprawą się nie zwrócił, ale chwilę później okazuje się, że jednak parlamentarzysta wszystko wie.

Kiedy tak kolosalne, tak haniebne, tak skandaliczne nieprawidłowości mają miejsce w instytucjach kontrolowanych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości udają, że sprawy nie ma. Osoba, która dociera do Pani marszałek jest osobą zdesperowaną, której nie udało się w sposób cywilizowany w swym miejscu pracy tej sprawy rozwiązać. Pomimo tego, że takie kroki podjęła. Apeluję, aby Pan Ast i działacze PiS nie bagatelizowali tej sprawy, tylko podjęli należyte w tej sprawie kroki – mówi poseł Waldemar SługockiPorównując jak to się dzieje w Platformie Obywatelskiej, a jak w Prawie i Sprawiedliwości podczas sprawy, która dotyczyła WORD-u, Pan dyrektor natychmiast został zwolniony z pracy. Tutaj dyrektor LODR przez polityków jest nie tylko chroniony, ale i usprawiedliwiany. To pokazuje jakimi standardami kieruje się Prawo i Sprawiedliwość. Nie chcą nawet o tym mówić – dodaje.

Parlamentarzyści rozważają kontrolę poselską w LODR i jednocześnie chwalą działania marszałek Elżbiety Anny Polak za szybką reakcję i zgłoszenie sprawy do prokuratury. To nawet różniej standardy prasowe. Wiadomości Lubuskie poinformowały o zarzutach i sprawie po powiadomieniu organów ścigania. W sprawie sprzed roku Gazeta Lubuska wydała wyrok, zanim jeszcze powiadomiono prokuraturę.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE