Nie „na wnuczka” ani „na policjanta”, a „na apartament”. To kolejny sposób naciągaczy na nielegalne zdobycie pieniędzy. Na tę chwilę straty mieszkańców szacowane są na około 200 tysięcy złotych. W sprawie zatrzymano dwie osoby, ale podejrzanych może być więcej.
To miała być świetna okazja. Profesjonalne ogłoszenie na portalach internetowych zachęcające do wynajęcia apartamentu z widokiem na morze lub góry. Kto nie skusiłby się na letni wypoczynek przy samej plaży lub spędzenie Sylwestra w Zakopanem? Jak się okazało takim ofertom uległo przynajmniej 176 osób – właśnie tyle zgłoszeń do tej pory otrzymali lubuscy policjanci.
Proceder oszustw „na apartamenty” rozpoczął się w maju 2020 roku i trwał do lutego 2022 roku. Oszuści umieszczali w Internecie bardzo atrakcyjne ogłoszenia o apartamentach lub domkach do wynajęcia. Zdjęcia z widokiem często kopiowali z innych, prawdziwych ogłoszeń lub robili je sami podróżując po Polsce. Aby skorzystać z oferty należało najpierw wpłacić zaliczkę, która mogła wynosić od 300 do 2000 zł. I tu cała sytuacja wyglądała bardzo profesjonalnie: 24-letnia kobieta odbierała telefony od zainteresowanych tak, aby nikt nie nabrał podejrzeń. Z kolei współpracujący z nią 39-latek zajmował się przelewami i przygotowywaniem kart oraz rachunków bankowych.
– Podejrzani umieszczali oferty wynajmu w sposób bardzo zorganizowany, aby nie można ich było namierzyć. Ogłoszenia zamieszczane były z łącza internetowego kart zarejestrowanych na tak zwane „słupy”. Szacuje się, że tych jest już 14. Podejrzani używali jednej karty i telefonu tylko przez kilka dni. Po kilku oszustwach zmieniali je. Do całego procederu użyli nawet 250 kart SIM – informuje Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie.
Na osoby pełniące role „słupów” zakładane były rachunki bankowe, a cały ten proces nadzorowali tak zwani „werbownicy”. W akcji brali też udział tak zwani „kasjerzy”, którzy wypłacali gotówkę z bankomatów korzystając z blika i wybierając głownie te automaty, które nie miały kamer.
W sprawie zatrzymano na razie dwóch głównych podejrzanych: 24-letnią kobietę i 39-letniego mężczyznę. Zostali aresztowani i usłyszeli zarzuty. Osób zaangażowanych w cały proceder jest jednak więcej. Przybywa też poszkodowanych, sytuacja jest rozwojowa.
Sprawa prowadzona jest przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze, a rozbicie grupy przestępców było możliwe dzięki skutecznej pracy policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.
🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)