sobota, 1 kwietnia, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraAwantura, dwa apele i samolot do Batumi

Awantura, dwa apele i samolot do Batumi

Kolejna sesja Rady Miasta Zielone Góry to kolejna okazja do następnego rozdziału otwartej wojny pomiędzy prezydentem Januszem Kubickim a opozycją. Dzieli ich już wszystko. Nawet wspólne finansowanie lotów do Batumi czy apolityczny apel o wsparcie dla wolontariuszy, którzy pomagają Ukrainie.

Awantura wisiała w powietrzu od samego początku, a zaczęło się od chęci wprowadzenia pod obrady apelu radnych Koalicji Obywatelskiej na temat systemowego wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz instytucji niosących pomoc dla Ukrainy.

Wydawać by się mogło, że jest to oczywisty apel ponad podziałami. Ponownie jednak zdecydowało to, kto zgłasza wniosek. Głosowanie szokowało i mimo większości „za”, zabrakło jednego głosu do bezwzględnej większości:

– Dziś się wstydzę!! Za Radę Miasta Zielonej Góra. Jest mi ŹLE, że osoby wybrane dla i przez mieszkańców, nie poparli, zupełnie niepolitycznego APELU o wsparcie dla Woluntariuszy i organizacji pozarządowych. Jak wiemy problemy rosną, a siły ludzi i organizacji są na wyczerpaniu. NIE MOGĘ TEGO ZROZUMIEĆ. – nie krył wzburzenia radny Janusz Rewers pisząc na swoim profilu. (pisownia oryginalna)

W apelu czytamy m.in: „Rada Miasta Zielona Góra wyraża najwyższe uznanie, szacunek i podziw dla Mieszkańców Zielonej Góry, województwa lubuskiego i całej Polski, za ogromną solidarność i wsparcie dla uchodźców wojennych z Ukrainy. (…) Jednocześnie Radni Miasta apelują do Premiera Mateusza Morawieckiego i rządu RP o pilne wsparcie organizacji pozarządowych, woluntariuszy oraz wszelkich instytucji, które od pierwszych chwil tej wojny, niosą pomoc obywatelom Ukrainy.”

Odpowiedzi były rozbrajające. Radny Paweł Wysocki, wstrzymał się, gdyż nie przeczytał apelu, sugerując, że dostał go za późno, a radny Filip Czeszyk powiedział, że wstrzymał się, bo wszystkie te rzeczy zawarte w apelu są już realizowane. Awantura przeniosła się na punkt dotyczący apelu ws. przywrócenia do pracy dyrektora CKZiU „Medyk” Jarosława Marcinkowskiego.

Przypomnijmy, że Jarosław Marcinkowski został zwolniony na początku lutego z uwagi na błędy w oświadczeniu majątkowym i łamanie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej. Szeroko o tej sprawie pisaliśmy tutaj:

Zdaniem radnych klubu Zielona Razem i prezydenta Janusza Kubickiego zwolnienie było zemstą za protest przeciwko przeniesieniu Medyka do Sulechowa. Nazwali decyzję za haniebną i politycznym błędem. Wielokrotnie jednak na tej sesji nie brali pod uwagę przepisów prawa. Włodarz miasta mówił o tym wprost.

Radny Sławomir Kotylak przytoczył orzecznictwo sądowe, które wskazuje, że nie ma możliwości cofnięcia rozwiązania umowy. Dyrektor jeżeli ma rację może zostać przywrócony na stanowisko przez Sąd Pracy – Apel nie ma żadnego umocowania prawnego. To bicie kapitału politycznego. Podjęcie tej decyzji dzisiaj nic nie zmienia. Od tego jest sąd, a nie marszałek. Co wy dzisiaj bredzicie? – mówił.

Radny Rewers wracał jeszcze do niewprowadzonego apelu dla wolontariuszy – Tak wygląda wasza moralność. Zgadzacie się podejmować apel o człowieku, który nie stracił pracy, bo dalej jest nauczycielem w tej szkole, ale nie chcecie zaapelować o pomoc i jedzenie dla uchodźców – wskazywał – Czy zdajecie sobie sprawę, że podejmowanie uchwały ws. dyrektora nie jest kompetencją tej Rady?

To najprawdopodobniej skłoniło prezydenta Janusza Kubickiego do przedstawienia informacji na temat pomocy miasta dla Ukraińców. W zasadzie została spełniona prośba radnych opozycji z połowy miesiąca.

W późniejszej fazie sesji kolejny raz zawrzało przy podjęciu uchwały intencyjnej podpisania umowy partnerskiej z gruzińskim Batumi. Radny Sławomir Kotylak zaproponował, aby do uchwały dopisać pierwsze realne działania partnerskie, czyli dofinansowanie lotów do Gruzji z lotniska w Babimoście. Temat jest do dyskusji w następnym budżecie, ale reszta rady, zamiast merytorycznie o tym dyskutować, uznała, że radni Koalicji Obywatelskiej nie chcą podnieść ręki za uchwałą. – Jeżeli dopytujemy o coś, to wcale nie oznacza, że jesteśmy przeciwko. Chcemy jedynie ustanawiać dobre prawo – mówił radny Dariusz Legutowski.

Ostatecznie apel o przywrócenie dyrektora „Medyka” oraz uchwała partnerska z Batumi przeszły, ale dyskusje trwały godzinami. Prezydent Kubicki na każdym kroku nawiązywał do działań Urzędu Marszałkowskiego, albo Koalicji Obywatelskiej. Mocno to odbiega od jego wpisów pełnych serca i miłości w portalu społecznościowym. W kuluarach dało się słyszeć, że może mieszkańcy powinni zobaczyć prawdziwą twarz włodarza.

Istotnym tematem było również rozliczenie z poprzednich kampanii wyborczych i głos aktywisty Patryka Nowakowskiego ws. naliczenia kar za nielegalnie powieszone banery. Tym jednak zajmiemy się w osobnym artykule.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
słabe opady deszczu
6.8 ° C
8.4 °
6.7 °
42 %
4.3kmh
100 %
sob.
9 °
niedz.
4 °
pon.
6 °
wt.
6 °
śr.
4 °

NAJPOPULARNIEJSZE