niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraBananowa młodzież z Uniwersytetu Zielonogórskiego

Bananowa młodzież z Uniwersytetu Zielonogórskiego

Studenci UZ-u postanowili … zasadzić bananowce. Zielona Góra to zazwyczaj najcieplejsze polskie miasto. Ale, czy aż tak ciepłe by z powodzeniem hodować banany?  Nie, ale studenci znaleźli na to sposób.

Banany wyrosły w założonej przez studentów laboratoryjnej hodowli in vitro. Bananowce trafiły na UZ w formie komórkowej, a następnie zostały „zasadzone” przez studentów. Mają już 20 lat, jednak banany pojawiły się na nich dopiero drugi raz.

Rozmnażanie in vitro, jest metodą polegającą na odtwarzaniu roślin z ich fragmentów (organów, tkanek lub komórek). Proces ten przebiega w sterylnych, ściśle kontrolowanych warunkach. Rozmnażanie metodą in vitro pozwala uzyskać sadzonki wysokiej jakości, wolne od szkodników i chorób, jak również jest ratunkiem dla roślin ginących.

Owoce studenckiego eksperymentu można podziwiać w podzielonogórskim Kalsku, gdzie swoją siedzibę ma Katedra Żywienia Człowieka i Dietoterapii, działająca w ramach Instytutu Sportu, Turystyki i Żywienia UZ. Choć wzrost bananów nie był zasilany standardowymi procesami, owoce niczym nie odbiegają od swoich naturalnych odpowiedników.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
3.5 ° C
6.2 °
3.4 °
83 %
5.3kmh
100 %
niedz.
7 °
pon.
9 °
wt.
7 °
śr.
3 °
czw.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE