Władze województwa lubuskiego stawiają na profilaktykę, poza programami finansowanymi ze środków własnych i europejskich, pojawiają się również dodatkowe pieniądze krajowe. Między innymi o tym rozmawiano podczas konferencji prasowej w ramach 10. Edycji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.
– Chcemy, aby Lubuszanie mogli jak najdłużej pracować w dobrym zdrowiu. Zwiększyliśmy dofinansowanie na jednym z ostatnich posiedzeń Zarządu Województwa, do tych projektów, które są realizowane w Zielonej Górze, Gorzowie, Przełazach, Sulechowie, Słubicach, Strzelcach Kraj., Nowej Soli, Szprotawie, Skwierzynie – mówiła marszałkini Elżbieta Anna Polak.
Okazuje się, że liczba zachorowań z roku na rok rośnie. W 1999 roku liczba zachorowań wynosiła 8694 osoby, a w 2013 – 10 801. Obecnie może to być jeszcze więcej. Najczęściej występującym nowotworem z grupy górnego odcinka przewodu pokarmowego i oddechowego jest rak krtani. Tutaj częściej chorują mężczyźni. Dlatego też zespół pod kierownictwem Dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ, kierownik Katedry Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przedstawił na konferencji prasowej nowoczesne metody leczenia.
– Ważne jest nie tylko wyleczyć pacjenta, ale zagwarantować też dobrą jakość życia, aby mógł wrócić do normalnego życia i funkcjonowania społecznego, do pracy. Coraz częściej się zgłaszają pacjenci w IV stadium choroby. We wczesnym stadium choroby jako zespół specjalistów jesteśmy w stanie dostosować leczenie indywidualne do pacjenta – mówił lekarz.
Przyczyny zachorowań zostały również jasno zdiagnozowane. W szczególności mowa tutaj o paleniu tytoniu, spożywaniu alkoholu i wirusie HPV. Jako mniej istotne, ale wpływające na rozwój nowotworów wymienia się niedostateczną higienę jamy ustnej czy też niedobór żelaza, witaminy B12 czy nawet witaminy C.



– Walczmy z nałogiem palenia papierosów i z nadużywaniem alkoholu. Na 10 pacjentów z rakiem krtani 8 to nałogowi palacze i alkoholicy. Nie warto wchodzić w te nałogi. Na każdym etapie swojego życia można walczyć z nałogiem, są na to metody. Im więcej będziemy o tym mówić, tym więcej osób zastanowi się kupując kolejną paczkę papierosów – mówiła dr n. med. Róża Poźniak-Balicka.
Jak się okazuje wczesne wykrycie nowotworu pozwala na wyleczenie i normalne funkcjonowanie. Przykładem jest obecna na konferencji Izabela Duszeńko-Stuła, która opowiedziała swoją historię.
– Pierwszy nowotwór zdiagnozowano u mnie w 2013 r., miałam wówczas 21 lat. Było to zdiagnozowane bardzo późno, gdyż w IV stadium. Przeszłam ciężką chemioradioterapię. Początkowe objawy były typowo grypowe – zatkany nos i uszy, ból gardła. Chodziłam do wielu specjalistów, leczono mnie na bardzo wiele schorzeń, których nie miałam. Na szczęście z tego wyszłam. W 2021 r. zdiagnozowano u mnie drugi nowotwór – tym razem jamy nosowej. Profesor przeprowadził bardzo trudną operację, która się powiodła. Przeszłam chemioterapię, po której dostałam udaru i napadów padaczkowych. Leczenie skończyło się radioterapią. Bardzo długą drogę pokonałam, aby być tu z państwem. Mam zasadę 14 dni – jeśli coś trwa dłużej niż 14 dni należy to skontrolować i pójść do lekarza. Zachęcam pacjentów, jeśli coś ich niepokoi, należy to sprawdzić. Rak szybko rozpoznany daje 100 proc. wyleczenie – przekonywała pani Izabela.
Bezpłatne badania przysługują wszystkim pacjentom z grupy ryzyka 40-65 lat, którzy się zgłoszą. Na badania powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie 1 z niepokojących objawów przez co najmniej 3 tygodnie.
Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie pod numerem 68 32 96 621 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Badania odbywają się w poradni laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o.
Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi trwa od 19 do 23 września 2022 r., natomiast realizowane przez szpital bezpłatne badania dostępne będą do 30.06.2023 r.
Więcej informacji można znaleźć na stronie
https://pngis.szpital.zgora.pl
https://makesensecampaign.eu/pl/
🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl
✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)