środa, 29 listopada, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraCoraz więcej nowotworów. Wczesna diagnoza szansą na wyleczenie.

Coraz więcej nowotworów. Wczesna diagnoza szansą na wyleczenie.

Władze województwa lubuskiego stawiają na profilaktykę, poza programami finansowanymi ze środków własnych i europejskich, pojawiają się również dodatkowe pieniądze krajowe. Między innymi o tym rozmawiano podczas konferencji prasowej w ramach 10. Edycji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Chcemy, aby Lubuszanie mogli jak najdłużej pracować w dobrym zdrowiu. Zwiększyliśmy dofinansowanie na jednym z ostatnich posiedzeń Zarządu Województwa, do tych projektów, które są realizowane w Zielonej Górze, Gorzowie, Przełazach, Sulechowie, Słubicach, Strzelcach Kraj., Nowej Soli, Szprotawie, Skwierzynie – mówiła marszałkini Elżbieta Anna Polak.

Okazuje się, że liczba zachorowań z roku na rok rośnie. W 1999 roku liczba zachorowań wynosiła 8694 osoby, a w 2013 – 10 801. Obecnie może to być jeszcze więcej. Najczęściej występującym nowotworem z grupy górnego odcinka przewodu pokarmowego i oddechowego jest rak krtani. Tutaj częściej chorują mężczyźni. Dlatego też zespół pod kierownictwem Dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ, kierownik Katedry Otolaryngologii i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze przedstawił na konferencji prasowej nowoczesne metody leczenia.

Ważne jest nie tylko wyleczyć pacjenta, ale zagwarantować też dobrą jakość życia, aby mógł wrócić do normalnego życia i funkcjonowania społecznego, do pracy. Coraz częściej się zgłaszają pacjenci w IV stadium choroby. We wczesnym stadium choroby jako zespół specjalistów jesteśmy w stanie dostosować leczenie indywidualne do pacjenta – mówił lekarz.

Przyczyny zachorowań zostały również jasno zdiagnozowane. W szczególności mowa tutaj o paleniu tytoniu, spożywaniu alkoholu i wirusie HPV. Jako mniej istotne, ale wpływające na rozwój nowotworów wymienia się niedostateczną higienę jamy ustnej czy też niedobór żelaza, witaminy B12 czy nawet witaminy C.

Walczmy z nałogiem palenia papierosów i z nadużywaniem alkoholu. Na 10 pacjentów z rakiem krtani 8 to nałogowi palacze i alkoholicy. Nie warto wchodzić w te nałogi. Na każdym etapie swojego życia można walczyć z nałogiem, są na to metody. Im więcej będziemy o tym mówić, tym więcej osób zastanowi się kupując kolejną paczkę papierosów – mówiła dr n. med. Róża Poźniak-Balicka.

Jak się okazuje wczesne wykrycie nowotworu pozwala na wyleczenie i normalne funkcjonowanie. Przykładem jest obecna na konferencji Izabela Duszeńko-Stuła, która opowiedziała swoją historię.

Pierwszy nowotwór zdiagnozowano u mnie w 2013 r., miałam wówczas 21 lat. Było to zdiagnozowane bardzo późno, gdyż w IV stadium. Przeszłam ciężką chemioradioterapię. Początkowe objawy były typowo grypowe – zatkany nos i uszy, ból gardła. Chodziłam do wielu specjalistów, leczono mnie na bardzo wiele schorzeń, których nie miałam. Na szczęście z tego wyszłam. W 2021 r. zdiagnozowano u mnie drugi nowotwór – tym razem jamy nosowej. Profesor przeprowadził bardzo trudną operację, która się powiodła. Przeszłam chemioterapię, po której dostałam udaru i napadów padaczkowych. Leczenie skończyło się radioterapią. Bardzo długą drogę pokonałam, aby być tu z państwem. Mam zasadę 14 dni – jeśli coś trwa dłużej niż 14 dni należy to skontrolować i pójść do lekarza. Zachęcam pacjentów, jeśli coś ich niepokoi, należy to sprawdzić. Rak szybko rozpoznany daje 100 proc. wyleczenie – przekonywała pani Izabela.  

Bezpłatne badania przysługują wszystkim pacjentom z grupy ryzyka 40-65 lat, którzy się zgłoszą. Na badania powinny zgłosić się zwłaszcza osoby, które zauważyły u siebie 1 z niepokojących objawów przez co najmniej 3 tygodnie.

Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie pod numerem 68 32 96 621 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Badania odbywają się w poradni laryngologicznej Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o.o.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi trwa od 19 do 23 września 2022 r., natomiast realizowane przez szpital bezpłatne badania dostępne będą do 30.06.2023 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie 

https://pngis.szpital.zgora.pl

https://szpital.zgora.pl/

https://makesensecampaign.eu/pl/


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-1.1 ° C
-0.6 °
-2.1 °
45 %
4.7kmh
100 %
śr.
0 °
czw.
-0 °
pt.
-1 °
sob.
-2 °
niedz.
-1 °

NAJPOPULARNIEJSZE