niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraCzy kampania wyborcza to święto demokracji?

Czy kampania wyborcza to święto demokracji?

Tak twierdzą prof. Adam Bodnar oraz prof. Marek Chmaj, którzy odwiedzili dzisiaj województwo lubuskie na zaproszenie marszałkini Elżbiety Anny Polak, by wziąć udział w debacie na temat dezinformacji. Wcześniej spotkali się z dziennikarzami.

18 każdego miesiąca przypominamy jak ważne są w budowaniu demokracji wolne sądy. Stanowią fundament wolnego państwa. Jak ważny jest język dialogu politycznego w sporach to właśnie możemy teraz się przekonać. Jak mawiał Tadeusz Mazowiecki „Możemy się różnić, możemy się spierać, ale nie wolno nam się nienawidzić” – mówiła Elżbieta Anna Polak przed debatą na temat dezinformacji, która odbyła się w Sali Kolumnowej.

– Mamy Święto Demokracji i kampanię wyborczą. Spory powinny odbywać się pomiędzy przeciwnikami, a nie wrogami. Możemy przekonywać do swoich wartości i swoich poglądów, ale na to nakłada się często mowa nienawiści, ale także dezinformacja – mówił prof. Marek Chmaj.

Były Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Adam Bodnar wskazywał, że w ramach Art. 54 Konstytucji RP mamy nie tylko prawo do przekazywania informacji, ale także do ich pozyskiwania. – To szczególny okres, kampanii wyborczej, gdzie dyskutujemy nie tylko o pomysłach, ale też przyszłości Polski. Może też prowadzić to do dezinformacji. Słowo, które jest kluczowe to odpowiedzialność w szczególności dziennikarzy – zauważył.

Bodnar zwracał uwagę również na sposoby manipulacji informacją przez Rosję, dzięki czemu wpływano na opinię publiczną. Pewne narracje były specjalnie wprowadzane do debaty. Poruszył również kwestię mediów publicznych i przypomniał, że powinny one pełnić rolę informacyjną, a nie propagandową. Tyczy się to również mediów wydawanych przez spółki skarbu państwa.

Mam nadzieje ze dzisiaj będziemy szukali odpowiedzi na pytanie gdzie jest granica wolności słowa. Jaka odpowiedzialność ponoszą ludzie, którzy za pieniądze z państwowych instytucji. Tam nie ma prawdy i nie ma żadnych proporcji w państwowych mediach. Mam nadzieje ze ludzie poniosą za to odpowiedzialność – nawiązał do wypowiedzi senator Wadim Tyszkiewicz.

Cała debata do obejrzenia poniżej:


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
21.7 ° C
21.7 °
21.2 °
35 %
4kmh
91 %
niedz.
21 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE