poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraCzy Lubuskie dalej pomaga uchodźcom?

Czy Lubuskie dalej pomaga uchodźcom?

Temat wojny w Ukrainie niestety przycichł. Z badań ECFR wynika, że całej sytuacji większość Europejczyków widzi już bardziej swoje problemy ekonomiczne niż cierpienie Ukraińców. W Światowym Dniu Uchodźcy sprawdzamy jak sytuacja ma się w Lubuskim.

– W naszym województwie przebywa 33 tys. uchodźców z Ukrainy. Samorząd województwa lubuskiego już 3 dni po agresji Rosji na Ukrainę uruchomił w Sali Kolumnowej Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego Samorządowe Centrum Pomocy Ukrainie – pisze na swoim profilu marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na samo wsparcie dla Ukrainy przekazano już niemal 7,3 mln zł. Samorząd wojewódzki zorganizował 8 transportów do szpitala w Iwano-Frankiwsku, do Lwowa oraz do samorządowych magazynów pomocowych w Rzeszowie i Tarnowie – razem ponad 110 palet sprzętu.

Na tym jednak pomoc się nie zakończyła. Departament Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego organizuje wsparcie dla przedsiębiorców , którzy zatrudnią uchodźców. Przygotowuje również 600 wyprawek szkolnych dla dzieci z Ukrainy. W sumie wsparcie pracodawców oraz zakup pakietów szkolnych może wynieść 1,2 mln zł.

Skąd zatem takie opinie badań ECFR? – Obywatele w większości krajów zaczynają uważać, że rządy za bardzo skupiają się na Ukrainie zamiast na problemach u siebie (takiego zdania jest 52 proc. Polaków). Zmiana podejścia opinii publicznej może doprowadzić do załamania wspólnego stanowiska Europy wobec wojny, przestrzegają znani analitycy Mark Leonard i Iwan Krastew, autorzy badania. Mimo to, cały czas to blisko 73 proc. Europejczyków za rozpoczęcie wojny obwinia Rosję.

Władze wojewódzkie jednak wychodzą z założenia, że wspólne wsparcie, integracja i pomoc są niezbędne cały czas. Dlatego też organizuje spotkanie integracyjne z wolontariuszami, organizacjami pozarządowymi i uchodźcami. Odbędzie się 30 czerwca o godz. 16.00 w Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli. Do doskonała okazja, aby poznać się bliżej.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
18.9 ° C
18.9 °
17.9 °
37 %
0.7kmh
100 %
pon.
29 °
wt.
25 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE