środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraDo Drzonkowa leci nowoczesna turbina z Los Angeles

Do Drzonkowa leci nowoczesna turbina z Los Angeles

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie będzie miał najnowocześniejszą kotłownię w Polsce. Ośrodek ma szansę stać się samowystarczalny energetycznie. Zakup turbiny gazowej będzie możliwy dzięki środkom unijnym, bo właśnie podpisano umowę na rozszerzenie projektu.

Ośrodek przeżywa renesans i z każdym rokiem jest tu coraz piękniej. Pan dyrektor nie tylko idzie z duchem czasu, ale i wyprzedza ten czas, przedsięwzięcia tu realizowane są innowacyjne i nowoczesne. Wielka w tym zasługa pana dyrektora i pracowników, żeby wygrywać i nosić miano mistrza, trzeba walczyć – zachwalał poseł Waldemar Sługocki, który wspólnie z Zarządem Województwa pracował nad wsparciem dla WOSIR-u.

Zadanie zostało rozszerzone o kwotę ponad 1,5 mln zł dofinansowania. Łącznie całe zadanie, którego planowanie rozpoczęło się w 2015 roku to już ponad 14 mln zł. To jednak już ostatnie środki z mijającej perspektywy finansowej Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.

Będziemy budować swoją kotłownię, która będzie zawierać najnowocześniejsze na świecie rozwiązania. Zakupiona zostanie turbina gazowa, jedyna w Polsce, która będzie pracować w obiektach sportowych. Turbina będzie produkować prąd w takiej ilości, że praktycznie będziemy samowystarczalni. Dodatkowo turbiną będziemy podgrzewać wodę. Jeszcze we wrześniu sprzęt przyleci do nas z Los Angeles – mówił dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie Bogusław Sułkowski.

To nie pierwsze środki europejskie pozyskane przez WOSiR. Można powiedzieć, że jednostka jest już na tym polu weteranem. W latach 2009-2023 r. województwo lubuskie w rozwój bazy sportowej ośrodka zainwestowało 80 mln zł, z tego środki z LRPO 2007-2013 i RPO 2020 to łącznie 23 mln zł, z budżetu województwa przekazano 35 mln zł, pozostałe środki są z Ministerstwa Sporu i programu Interreg.

Procesy modernizacyjne trwają długo, ale konsekwencja i grono przyjaciół Drzonkowa doprowadziło do tego, że dziś jesteśmy w nowoczesnym Ośrodku, który wyznacza trendy technologiczne związane z ochroną klimatu, środowiska i optymalizacją kosztów. Po to, aby pieniądze, które uda się zaoszczędzić, przeznaczyć na kształcenie i przygotowanie wspaniałych sportowców, którzy będą zapisywać się w annałach naszego regionu i tworzyć jego sportową historię – nie szczędził pozytywnych słów członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

Projekt „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarce energetycznej WOSIR wraz z termomodernizacją zespołu budynków” zakończy się w listopadzie tego roku.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
23.3 ° C
23.9 °
22.4 °
34 %
4.8kmh
100 %
śr.
25 °
czw.
26 °
pt.
28 °
sob.
28 °
niedz.
30 °

NAJPOPULARNIEJSZE