środa, 29 listopada, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraDomku Winiarskiego strzeże "pies ogrodnika"

Domku Winiarskiego strzeże „pies ogrodnika”

Miasto nie ma pieniędzy na renowację Domku Winiarskiego na ul. Ceglanej. Piękny obiekt niszczeje i nie ma pomysłu co z nim zrobić. Jeszcze w październiku były plany, aby go sprzedać lub przekazać na Centrum Informacji Turystycznej dla Urzędu Marszałkowskiego. Dzisiaj miasto mówi wprost – nie oddamy.

Domek Winiarski na ul. Ceglanej istnieje od 1872 roku. Tego typu budynki były bardzo popularne w Zielonej Górze w XIX wieku. Było ich wtedy ponad 700 a w samym regionie zielonogórskim funkcjonowało blisko 2000 winnic. Niestety od wielu lat nie ma pomysłu na odrestaurowanie budynku i przywrócenie im dawnej świetności.

Z odpowiedzi na interpelację radnego Sławomira Kotylaka dowiedzieliśmy się w październiku, że miasto planuje przeznaczyć działkę do sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego. Jednak radny PiS Jacek Budziński na sesji wskazywał, że ten budynek nie powinien być oddawany w ręce prywatne. Wiceprezydent Dariusz Lesicki proponował również inne rozwiązanie:

– Miasto posiada Centrum Informacji Turystycznej w ratuszu oraz podobny punkt w Palmiarni. Może dobrym pomysłem byłoby, aby Urząd Marszałkowski przejął Domek Winiarski i stworzył tam CIT dla województwa lubuskiego. Gdyby była ku temu chęć myślę, że jakoś byśmy się dogadali – twierdzi Lesicki. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Temat podchwycił dyrektor Departamentu Promocji i Strategii Marki Janusz Rewers, który również jest miejskim radnym – Uznaliśmy, że to dobry pomysł. Urząd Marszałkowski prowadzi Lubuskie Centrum Winiarstwa, ale także organizuje wiele ważnych winiarskich imprez. Jestem przekonany, że taki obiekt w Zielonej Górze byłby potrzebny i chętnie odwiedzany przez turystów. – mówi w rozmowie z nami.

Pismo, w którym Urząd Marszałkowski chce przejąć budynek od miasta zostało wysłane i niedawno przyszła odpowiedź. Dyrektor Rewers nie kryje zdziwienia po decyzji podpisanej przez prezydenta Janusz Kubickiego.

– Okazało się, że gdy wyraziliśmy chęć przejęcia budynku to nagle prezydent mocno zaczął się nim interesować i powiedział, że chętnie wyremontuje go, pod warunkiem, że otrzyma środki z Urzędu Marszałkowskiego – mówi Rewers.

Faktycznie w piśmie datowanym na 5 stycznia 2022 r. czytamy, że miasto nawet ponagla Marszałek Elżbietę Annę Polak o zabezpieczenie pieniędzy, gdyż interesują się nim prywatni przedsiębiorcy. Jak słyszymy w Urzędzie Marszałkowskim ta propozycja jest pozbawiona sensu. Przecież jeżeli budynek wyremontuje samorząd województwa to ten i tak zostanie w Zielonej Górze, a takie inwestycje lepiej realizować mając akt własności z uwagi na kwestie rozliczenia ewentualnych dotacji europejskich.

Ponadto taka placówka powinna być połączona z Lubuskim Centrum Winiarstwa i realizować cele wojewódzkie. W przypadku dwóch różnych organizatorów ta współpraca mocno się rozjedzie. Nieoficjalnie słyszymy również od urzędników, że pomiędzy Urzędem Miasta, a Marszałkowskim brakuje zaufania od czasów gdy prezydent Janusz Kubicki chciał rozbić koalicję rządzącą w województwie, a przeciwko Marszałek Polak wystawiał banery, które też nie wpłynęły na poprawę relacji.

W całej tej sytuacji trudno nie odnieść wrażenia, że miasto, które najpierw proponowało przejęcie budynku na Centrum Informacji Turystycznej, a teraz zmienia zdanie zachowuje się jak „pies ogrodnika”.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-1.1 ° C
-0.6 °
-2.1 °
45 %
4.7kmh
100 %
śr.
0 °
czw.
-0 °
pt.
-1 °
sob.
-2 °
niedz.
-1 °

NAJPOPULARNIEJSZE