środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraFedorowicz: Tłocznia powinna oddać pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

Fedorowicz: Tłocznia powinna oddać pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

Fundacja Tłocznia otrzyma 940 tys. zł z Budżetu Obywatelskiego na realizację zadania „Miejska winnica na tyłach DPS-u przy alei Słowackiego i taras widokowy, z którego widać Śnieżkę”. Okazuje się jednak, że pieniądze otrzyma w ramach zadania dodatkowego – wybranego przez prezydenta miasta.

2776 zielonogórzan zagłosowało w budżecie obywatelskim na nasze zadanie. Dzięki Wam na tyłach Domu Pomocy Społecznej przy al. Słowackiego stworzymy małą winnicę miejską i taras widokowy, z którego przy dobrej pogodzie będzie widać Śnieżkę – napisali na swoim oficjalnym profilu członkowie Fundacji Tłocznia, ciesząc się z wygranego projektu. Kilka dni później przyszło jednak otrzeźwienie ze strony jednego z członków zarządu Fundacji.

Przykro mi, że w zielonogórskim budżecie obywatelskim przegrał projekt, który wygrał, a wygrał ten, który przegrał! (…) Teraz nie powinniśmy przyjąć tych pieniędzy, ze względu na przyzwoitość i solidarność z mieszkańcami, którzy głosowali na projekty, które otrzymały większą ilość głosów – napisał wczoraj na swoim profilu Krzysztof Fedorowicz, właściciel Winnicy Miłosz oraz sekretarz Fundacji Tłocznia.

Winiarz wyjaśnia, że takie działanie prezydenta jest sprzeczne z ideą budżetu obywatelskiego, gdzie wygrywają te, które dostały więcej głosów, a nie te, które dostały mniej. Zamierza poddać pod głosowanie uchwałę w sprawie nieprzyjęcia 940 tys. zł.

Faktycznie trzy zadania dodatkowe, czyli „Świeże powietrze: Modernizacja systemu wentylacji w Kinie Newa”, „Rozświetlamy, udoskonalamy i poprawiamy bezpieczeństwo w Dzielnicy Nowe Miasto w sołectwach Racula, Sucha i Drzonków” i właśnie projekt Fundacji Tłocznia otrzymały mniej głosów niż „Wzmocnienie infrastruktury krytycznej dla bezpieczeństwa mieszkańców poprzez zakup sprzętu ratowniczego dla OSP Racula” oraz „BEZPIECZEŃSTWO NA DOLINIE GĘŚNIKA – PARKINGI I CHODNIKI”

Komentujący są pełni uznania dla Krzysztofa Fedorowicza i jednocześnie krytykują prezydenta Janusza Kubickiego za zamieszanie z Budżetem Obywatelskim – Kluczowe jest, aby proces ten był sprawiedliwy i zgodny z wolą mieszkańców. Wydaje się, że wynik nie zawsze odzwierciedla głosy społeczności, co budzi uzasadnione obawy o przejrzystość i uczciwość tego procesu. Sytuacja, w której projekt otrzymujący mniejszą liczbę głosów zdobywa dodatkowe środki od prezydenta, wydaje się sprzeczna z ideą BO. Warto podkreślić, że transparentność i uczciwość są fundamentami skutecznego działania Budżetu Obywatelskiego – napisał radny miejski Dariusz Legutowski.

Pan Kubicki tą starą technikę manipulacji – postraszę a zaraz naprawie – ma opanowaną do perfekcji. Przyznać trzeba. I tylko szkoda tych tysięcy ludzi jak z OSP Racula, którzy, biegali, wygrali i dziś czują się fatalnie. Smutek rozczarowanie to mało powiedziane – dodał radny Janusz Rewers.

Z naszych informacji wynika, że członkowie Fundacji Tłocznia chcą na spokojnie przedyskutować temat bez emocji.

W tegorocznej edycji Zielonogórskiego Budżetu Obywatelskiego udział wzięło 38298 mieszkańców. W ramach budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowanych 12 zadań na łączną kwotę ponad 9,3 mln zł.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
5.4 ° C
5.7 °
5.4 °
82 %
1.8kmh
100 %
śr.
5 °
czw.
9 °
pt.
7 °
sob.
5 °
niedz.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE