sobota, 23 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościZielona GóraIlu uchodźców z Ukrainy jest w Zielonej Górze?

Ilu uchodźców z Ukrainy jest w Zielonej Górze?

Niełatwo jest odpowiedzieć na to pytanie. Cześć osób przyjeżdżających do Zielonej Góry, traktuje nasze miasto jak jedynie przystanek przed podróżą na zachód lub innych polskich miast. Na wczorajszej sesji Rady Miasta poznaliśmy jednak więcej szczegółów.

Informację na temat działań zielonogórskiej oświaty i pomocy społecznej podała dyrektor Wioleta Haręźlak. Na podstawie tych danych mamy już jakiś obraz ilości nowych mieszkańców Zielonej Góry.

W 37 oddziałach, które utworzono po zbrojnej napaści Rosji, uczy się łącznie 837 ukraińskich dzieci i młodzieży. Oddziały funkcjonują w 13 szkołach podstawowych, 3 liceach i jednym technikum. Dodatkowo został utworzony jeden oddział dla dzieci przedszkolnych, do którego uczęszcza 27 dzieci.

To jednak nie jest pełna liczba ukraińskich uczniów. Poza nowymi oddziałami, 280 dzieci przyjęto do działających już oddziałów przedszkolnych, 320 do szkół podstawowych i 30 do szkół ponad podstawowych. Łącznie można zatem powiedzieć, że do zielonogórskich szkół i przedszkoli chodzi 1500 ukraińskich dzieci. Wszystkie otrzymały wyprawki, wyżywienie oraz pomoc.

Do 21 kwietnia 2022 r. nadano 3507 numerów PESEL. Wprawdzie dynamika chętnych po numer spada, ale dalej jest to blisko 50 osób dziennie. Pamiętajmy jednak, że numer może otrzymać każdy uchodźca z Ukrainy niezależnie od tego czy zostanie w mieście czy nie.

Jeżeli spojrzymy dalej na dane pomocy społecznej to dowiemy się, że do tej pory Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze przyznał 4118 jednorazowych świadczeń pieniężnych w wysokości 300 zł na osobę. Dodatkowo przyjęto na okres do 31 maja 2022 r. 3726 wniosków na świadczenie 500+ dla 5585 dzieci.

Obecnie w miejscach zbiorowego zakwaterowania przebywa 531 osób. Statystykę pokazuje poniższa tabela:

źródło: prezentacja Urzędu Miasta zaprezentowana na Sesji Rady Miasta

Pozostaje zatem jeszcze kwestia zakwaterowania uchodźców w prywatnych lokalach. Tutaj z pomocą przychodzą dane na temat wniosków o wypłatę świadczenia za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy. Na dzień 22 kwietnia 2022 r. przyjęto łącznie 584 wnioski, opiewające na kwotę blisko 1 mln zł zarówno od osób fizycznych jak i podmiotów prawnych.

Podsumowując w Zielonej Górze przebywa obecnie kilka tysięcy uchodźców. Z pewnością cały czas potrzebują pomocy i nie tylko tej pierwszej potrzeby. Teraz muszą znaleźć pracę i zacząć normalnie żyć, jeżeli w ogóle można mówić o normalnym życiu za granicą, gdy dalej na ich kraj spadają rakiety i bomby.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
18.6 ° C
18.9 °
15.4 °
37 %
5.7kmh
100 %
sob.
18 °
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
24 °

NAJPOPULARNIEJSZE