poniedziałek, 25 września, 2023
spot_img
Strona głównaWiadomościZielona GóraJuż dzisiaj pojedziemy nowym mostem w Milsku

Już dzisiaj pojedziemy nowym mostem w Milsku

83 mln zł kosztowała jedyna od wielu lat inwestycja mostowa w województwie lubuskim. Most nad Odrą między Milskiem a Przewozem będzie przejezdny dla kierowców w późnych godzinach popołudniowych w piątek (28 października). Przeprawa powstała w ciągu nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282.

Dzięki tej inwestycji droga do Wschowy skróci się co najmniej o pół godziny. To niezwykle ważna inwestycja jeżeli chodzi o włączenie mieszkańców z drugiej strony Odry. W ten sposób integrujemy region i budujemy naszą tożsamość – mówi o inwestycji lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak.

Do tej pory Odrę można było w tym miejscu przekroczyć za pomocą promu. Miało to jednak swoje ograniczenia. Przeprawa była możliwa jedynie dla pojazdów do 6 ton. Często zdarzało się też, że ze względu na niski poziom wód lub silnym wietrze, prom był niedostępny. Teraz to wszystko odchodzi do lamusa.

Nowa inwestycja to nie tylko most, ale także budowa drogi wojewódzkiej nr 282 po nowym śladzie o długości ok. 9,2 km. Nowy przebieg drogi wojewódzkiej stanowią obwodnice miejscowości Łaz, Zabór i Milsko oraz po drugiej stronie mostu miejscowości Przewóz.

Zadanie zostało oczywiście dofinansowane ze środków Unii Europejskiej – W Polsce są jeszcze wielkie ograniczenia w tym zakresie. Mamy wciąż znacznie mniej mostów niż było 80 lat temu. I te zaległości nadrabiamy bardzo powoli. Potrzebujemy środków, żeby pokonywać tego typu bariery infrastrukturalne. To pokazuje, że regionom potrzebne są środki unijne oraz że regiony są w stanie realizować nawet bardzo duże projekty inwestycyjne – mówił członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 Osi Priorytetowej 5 – Transport dla Działania 5.1 Transport drogowy. Wartość dofinansowania to prawie 59 mln zł z Funduszy Europejskich oraz niecałe 15 mln zł z budżetu państwa. Wkład własny województwa to blisko 9,5 mln zł.

Inwestycja była realizowana przez 5 lat przez firmę MOTA-ENGIL CENTRAL EUROPE S.A.,


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
18.4 ° C
18.4 °
17.3 °
72 %
1.8kmh
63 %
pon.
18 °
wt.
25 °
śr.
27 °
czw.
25 °
pt.
26 °

NAJPOPULARNIEJSZE