poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraKaczyński w Planetarium. Zielonogórzanie na ulicy.

Kaczyński w Planetarium. Zielonogórzanie na ulicy.

Zieloną Górę odwiedził lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński. Nie zechciał jednak spotkać się z mieszkańcami, którzy w sobotnie późne popołudnie przybyli przed Planetarium Wenus. Wprowadzony tylnymi drzwiami w obstawie setki policjantów, przemawiał do wybranych zapisanych na listy gości w biurach poselskich PiS.

Od godz. 17.30 byłe kino, a obecnie Planetarium Wenus było jednym z najpilniej strzeżonych miejsc w Polsce. Ilość policyjnych sił, które zostały zaangażowane nie powstydziłby się nawet mecz sportowy podwyższonego ryzyka. Wszystko to za sprawą przyjazdu Jarosława Kaczyńskiego, prezesa rządzącej w Polsce partii PiS.

Kontrmanifestację przygotował Komitet Obrony Demokracji. Na rogu al. Konstytucji 3 Maja i ul. Gen. Sikorskiego przygotowano happening, gdzie wywieszono transparenty i puszczano muzykę, której słowa nawiązywały do działań PiS i samego prezesa w kraju. Aktywistów wspierali członkowie partii opozycyjnych w tym Platformy Obywatelskiej z przewodniczącym lokalnych struktur Posłem na Sejm RP Waldemarem Sługockim na czele.

Dziś Zieloną Górę odwiedził poseł J. Kaczyński, ten, który miał służyć ludziom. Jak Państwo jednak widzicie nie jest to możliwe. Ba, niemożliwa jest nawet bezpośrednia rozmowa z ludźmi. (…) Nie był jednak zainteresowany zwykłymi problemami Polaków. Woli opowiadać o świecie wyimaginowanym, świecie znanym tylko jemu i jego formacji. Świecie, który nie ma nić wspólnego z rzeczywistością dnia codziennego – napisał na swoim profilu parlamentarzysta.

Manifestacje trwały, a mieszkańcy zgromadzeni na placu przy Planetarium oczekiwali przyjazdu Jarosława Kaczyńskiego. Ten jednak został wprowadzony tylnym wejściem od ul. Licealnej. Policja od samego początku obstawiła cały obiekt i z minuty na minutę poszerzała kordon w celu zapewnienia większej przestrzeni przed budynkiem. W pewnym momencie, gdy protestujący z transparentami podeszli bliżej, usłyszeliśmy z głośników, że zgromadzenie zostało rozwiązane i wzywa się mieszkańców do rozejścia.

Dlaczego nie możemy wejść do środka? Chcemy pokazać Kaczyńskiemu co sądzimy o jego stylu rządzenia – tłumaczyła starsza kobieta, którą policjanci starali się przesunąć.

Trzeba jednak przyznać, że przed budynkiem nie działo się nic nadzwyczajnego – w środku spotkanie trwało i nie było potrzeby wypychania protestujących. Policja jednak uznała, że taka sytuacja była niezbędną, gdyż w tym miejscu również zaplanowano zgromadzenie i kolejne powinno odbywać się w odległości minimum 100 metrów.

Funkcjonariusze rozpoczęli spisywanie protestujących informując, że będą kierowane wnioski do sądu o ukaranie. Jako podstawę podawali odmowę wykonywania poleceń i art 41 kodeksu wykroczeń. Wśród protestujących były również akcenty humorystyczne. Między mieszkańcami wędrowali… kolędnicy, krzycząc – Hej, inflacja inflacja oraz – Drogich Świąt życzy rząd. Były również nawiązania do posła Marka Asta i Łukasza Mejzy. Wśród przebranych za diabła, anioła i pozostałych byli radni miejscy Janusz Rewers, Dariusz Legutowski czy Sławomir Kotylak.

Tymczasem w środku trwało spotkanie. Prezes Jarosław Kaczyński objeżdżający Polskę w wielu miastach mówi podobne tezy. W sobotę odwiedził również Legnicę. Sugerował, że protestujący będący przed Planetarium są opłaceni i działają na korzyść opozycji. Wspominał także o wojnie w Ukrainie, kryzysie gospodarczym, nie zapomniał także, aby dopiec przeciwnikom politycznym i sojusznikom Polski.

 – Jeśli ktoś wierzy, że oni mogli być lepsi, to ja przypomnę przysłowie, że lepsze jest wrogiem dobrego. (…) Nasi przeciwnicy polityczni wpisują się w projekt europejski, który ma na celu stworzenie z Unii Europejskiej jednego państwa. My nie możemy się zgodzić na to, aby być pod butem niemieckim, bo jest to zła droga. – mówił Kaczyński.

fot. Twitter PiS

Na spotkaniu obecni byli najważniejsi politycy rządzącej partii w regionie z europarlamentarzystką Elżbietą Rafalską, wojewodą Władysławem Dajczakiem oraz szefem ugrupowania w województwie Markiem Astem.

Z całej sytuacji przed Planetarium Wenus zrobiliśmy dla Państwa relację na żywo na naszym profilu Facebook:


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE