środa, 29 listopada, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraKlub Seniora "Relaks" czeka na pomoc i wsparcie

Klub Seniora „Relaks” czeka na pomoc i wsparcie

Klub Seniora „RELAKS” znajduje się na ul. Ptasiej 16 w Zielonej Górze, ma problemy finansowy. Brakuje środków na najważniejsze potrzeby. Radni Klubu Platformy Obywatelskiej złożyli uchwałę (apel) do biura rady miasta. Chcą, aby Prezydent wsparł seniorów.

Poprzez apel chcemy, aby prezydent zainteresował się polityką senioralną, chcemy pokazać problemy, z jakimi mierzą się organizacje pozarządowe, jakie ponoszą koszty funkcjonowania. Stanowią one ważny element, który tworzy społeczność senioralną w Zielonej Górze – mówi Marcin Pabierowski, szef klubu Platformy Obywatelskiej.

Klub aktywizuje, inspiruje, prowadzi zajęcia i organizuje przedsięwzięcia kulturalne, edukacyjne i integrujące zgodnie z oczekiwaniami seniorów oraz ich predyspozycjami. Najważniejszym celem działań Klubu jest aktywizacja: społeczna, kulturalna i psychofizyczna wszystkich jego członków. Poza szeroką działalnością kulturalną, ważne miejsce w pracy Klubu zajmuje część oświatowa, edukacyjna i opiekuńcza.

Klub rozpoczął działalność w 2017 wszystko zbudowałem od podstaw i działam tam społecznie. Na otwarciu była pani Wioletta Haręźlak i od tamtego czasu nikt z miasta się u nas nie pojawił. Wysyłałem pisma z prośbą o pomoc przy zwolnieniu z podatku od nieruchomości i nie dostałem odpowiedzi. Mnie nie chodzi o politykę kto z kim i kiedy. Dla mnie najważniejsza jest polityka społeczna, na nikogo się nie obrażam, ale trzeba zrozumieć, że jeśli to będzie tak wyglądało to będę zmuszony zamknąć klub — mówi Jan Kominek prezes Fundacji Centrum Przedsiębiorczości i Innowacji 50+, która prowadzi Klub Seniora.

Klub posiada 280 osób członkowskich a ilość osób powyżej 60 roku życia gminie Zielona Góra to 25% mieszkańców. Nie mówimy zatem o jakieś małej grupce ludzi. Prezydent wspiera inicjatywy senioralne i chwali się tym w mediach społecznościowych. Robi bale seniora, niedawno otwierał Dzienny Dom ,,Senior+” z Wojewodą Władysławem Dajczakiem, ale zdaniem prezesa Kominka, problemów klubu Relaks jakoś nie zauważa i ignoruje.

Roczne utrzymanie klubu to kwota ponad 90 tys. zł. W ramach tych pieniędzy można zatrudnić dwie osoby na 1/2 etatu do pomocy i obsługi, a także opłacić rachunki takie jak energia elektryczna, ogrzewanie czy woda.

– Klub to wielka wartość w przestrzeni społecznej. Apel warunkowany jest również istniejącą sytuacją w mieście gdzie nie ma Budżetu Obywatelskiego. Prezydent Janusz Kubicki nie wprowadził tego partycypacyjnego programu, z którego mogli korzystać seniorzy i zgłaszać zadania ważne dla seniorów. W naszej ocenie wskazane jest podjęcie przez Urząd Miasta działań pomocowych dla seniorów – dodaje Pabierowski

Jeżeli uchwała wejdzie pod obrady to Rada Miasta Zielona Góra będzie apelować do Prezydenta Miasta o podjęcie działań wspierających Klub Seniora w partycypacji w kosztach stałych działalności Klubu na najbliższej Sesji Rady Miasta.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-1.1 ° C
-0.6 °
-2.1 °
45 %
4.7kmh
100 %
śr.
0 °
czw.
-0 °
pt.
-1 °
sob.
-2 °
niedz.
-1 °

NAJPOPULARNIEJSZE