wtorek, 28 marca, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraKolejki po PESEL, ale "wszystko się już dzieje i funkcjonuje"

Kolejki po PESEL, ale „wszystko się już dzieje i funkcjonuje”

Najwyraźniej chęć pomocy, rozmowy na temat koordynacji działań ws. pomocy dla uchodźców są nie na miejscu. Radny Marcin Pabierowski w imieniu klubu złożył wniosek o przygotowanie uchwały w tym temacie. Spadły na niego gromy radnych prezydenckiego „Zielona Razem”.

Możliwości przygotowania rozwiązań systemowych dla danego miasta daje nowo przyjęta specustawa na temat pomocy dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Dokładnie w art. 12 ust. 5 mowa jest o tym, że „Zakres pomocy określa w uchwale organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, związku jednostek samorządu terytorialnego lub związku metropolitalnego. Formy i tryb udzielania pomocy określa właściwy organ wykonawczy danej jednostki lub związku.”

– Na specjalnej sesji należy zaplanować budżet i zrobić odpowiednie zmiany. Być może przygotować „poduszkę finansową” na ciężkie czasy, może przekazać lub użyczyć budynek na centrum wolontariatu do pomocy uchodźcom i co najważniejsze wysłuchać wolontariuszy, aby wprowadzić rozwiązania długookresowe. Warto porozmawiać z przedsiębiorcami i zmniejszyć obciążenia podatkowe dla firm, aby zatrudnić i pomagać uchodźcom. Wszyscy pomagamy przekazujemy dary, ale tu chodzi o rozwiązania formalne i prawne – zaznacza w rozmowie z nami radny Marcin Pabierowski.

Za takie działania spadła na niego krytyka ze strony radnych prezydenta Janusza Kubickiego. Zatrudniony w miejskiej jednostce Paweł Wysocki zapewniał, że wszystko działa i funkcjonuje. Wtórowali mu radni Wiesław Kuchta oraz Andrzej Bocheński zapewniając, że „wszystko idzie jak należy” i jest „pod kontrolą”.

Tymczasem jak wygląda obsługa klientów w Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Długiej 13, gdzie znajduje się punkt nadawania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy pokazał w krótkim filmie radny Janusz Rewers:

Prawda niestety może być bolesna. Miasto jak zwykle działa na „hurra”, bez pomysłu i planu działania. Większość wsparcia Ukraińcy otrzymują w Urzędzie Marszałkowskim, który na bieżąco współpracuje z organizacjami pozarządowymi i wspiera samorządy.

Krytyce dziwi się najwyraźniej również społecznik i organizatorka grupy „Lubuskie dla Ukrainy” Zosia Szozda:

– Uchwały są podejmowane w wielu ważnych sprawach. Od pierwszego dnia tak naprawdę w 90% wszystko działa, ale pytanie jest dlaczego? Dlatego, bo mamy cudownych mieszkańców, którzy niezależnie od „góry” potrafią się organizować. To wolontariusze zapewniali noclegi, załatwiali transport, szukali pracy, prowadzili tłumaczenia, wyszukiwali psychologów psychiatrów i zapewniali pomoc, pomagali w sprawach związanych z dokumentami, robili zbiórki, dostarczali rzeczy, potem zapewniali napoje, słodycze i obsługę tłumaczy na PKP, w sali na Urszuli, to my odbieramy telefony z prośbą o wózek, to do nas przychodzą ludzie po znalezienie sprzętu do rehabilitacji, to nasi wolontariusze na już gdy osoba dowiaduje się będąc akurat u nas o śmierci bliskiej osoby załatwiają pomoc psychologa, to my zapewniliśmy pomoc psychologa z językiem ukraińskim w Placówkach opiekuńczo wychowawczych w ZG. Samo się nigdy nic nie dzieje. – pisze pod postem radnego Szozda – Uchwały podejmowane były m.in. w sprawie apelu wsparcia dla żołnierzy…, czemu nie można uzgodnić wspólnie wszelkich potrzeb uchodźców obejmujących szeroki katalog, który obecnie najczęściej zapewniają wolontariusze i przyjąć wspólne stanowisko w tej kwestii, jak w innych kwestiach było możliwe. Specustawa wszystkiego też nie zawiera. Wspólnie przemyślana pomoc, określenie potrzeb i sposobów zaspokojenia, dodatkowo umocnione aktem prawnym to właściwa droga – dodaje.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
słabe opady śniegu
0.5 ° C
1.2 °
0.5 °
45 %
6.9kmh
75 %
wt.
4 °
śr.
7 °
czw.
15 °
pt.
14 °
sob.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE